MİDE AĞRISI

Famodin reçetesiz satılır mı ?

Gastrit ve reflü için yaygın olarak reçete edilen Famodin reçetesiz satılır mı, yoksa eczaneden satın almak için ilgili doktorun reçeteye yazması mı gerekir ?

Bilindiği üzere bazı ilaçların eczanelerden reçetesiz olarak satılması yasaktır. Bazı ilaçları, parasının tamamını ben vereyim SGK kapsamı dışında alayım deseniz de eczacı size satmayacaktır. Satarsa başına iş alır.

Eczaneden reçete olmadan satın alamayacağınız ilaçlar hangileri ?

Uyuşturucu özelliği olması sebebiyle kırmızı reçete ile satılan ilaçlar ile psikolojik hastalıklar için kullanılan yeşil reçeteli ilaçların reçetesiz satılmayacağı birçoklarımız tarafından eskiden beri bilinmektedir.

Bunlara birkaç yıl önce antibiyotikler de reçete olmadan satılmamaya başlanmıştır. Basit içerikli antibiyotikler bile reçetesiz satılmadığı ve bazen doktorların gereksiz ilaç kullanımını engellemek için antibiyotik reçete etmemesi nedeniyle doktor ve hastalar arasında tartışmalar olduğunu basın organlarında rastlamışsınızdır.

Daha sonra reçetesiz satılamayacak ilaçlar listesine soğuk algınlığı ilaçları da eklenmiştir. Reçetesiz satılamayacak birkaç grup daha ilaç bulunmaktadır.

Bunların haricindeki ilaçları eczaneden reçetesiz satın alabilirsiniz. Normalde meslek etiği gereği bir eczanın reçete olmadan “ilaç” grubu bir ürün satmaması, reçetesiz olarak sadece gıda takviyesi, vitamin tarzı ürünleri satması gerekmektedir.

Fakat bir çok ilaç devlet tarafından izleme altında olmadığından yukarıda sayılanlar harici bir çok ilaç, eczacılar tarafından reçete aranmadan satılabilmektedir.

Famodin reçetesiz satılır mı ?

Famodin genellikle birkaç haftalık bir ilaç olup bu süre sona erince doktora gidip ya daha düşük devam dozuna başlanması veya bırakılması gerekir. Çünkü uzun süreli ilaç kullanımının bazı sakıncaları vardır.

Bununla birlikte çoğu hasta midesi ağrıdığı zaman doktora gitmek yerine doğrudan eczaneden Famodin satın almayı düşünmektedir.

Her ne kadar Famodin eczaneden reçeteyle alınsa ücretin bir kısmı SGK tarafından karşılansa dahi sağlık kuruluşuna kadar gidiş geliş yol parası, hastane katılım parası ve yarım günün hastanede harcanması gibi sebeplerle doğrudan eczaneye gidip 23 TL’ye Famodin satın almak bir çok kişiye makul gelmektedir.

Famodin’i normalde eczacının reçeteyle satması gerekir ama devletin izlediği, takibini yaptığı bir ilaç olmadığından reçetesiz olarak da eczaneden satın alabilirsiniz. Eğer bir eczacı ille de reçete ararsa diğerini deneyin, size reçetesiz olarak satan birini mutlaka bulursunuz.

Bununla birlikte gereksiz yere ve doktor kontrolü olmadan Famodin kullanıyorsanız, bu kendi sağlığınız için iyi değildir.

İlgili yazılar:

Mide ağrısına iyi gelen içecekler

Mide ağrısına iyi gelen egzersizler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
biliyor