MİDE AĞRISI

Hamilelikte mide ağrısı ve şişkinlik

Hamilelikte mide ağrısı ve şişkinlik kaçınılmaz şikayetlerdendir. Hamilelik döneminde progesteron hormonu bolca salgılanır ve bu hormon sindirim sistemindeki düz kasların gevşemesine ve işlerini de gevşek yapmasına neden olur.

Bunun anlamı, gebelikte hazımsızlık, şişkinlik, bunlara bağlı mide ve karın ağrıları, geğirme gaz kaçırma şikayetlerinin görülmesinin oldukça olağan olmasıdır. Ayrıca rahim ve karın büyüdükçe karın içi abdominal basın artar ve bazı ağrılar da olur.

Gebelik döneminde sindirim sistemi kaslarının normale göre daya yetersiz çalışması her türlü sindirim sistemi şikayeti yaşanma olasılığını da artırmaktadır.

Hamilelikte gaz sancısı ve şişkinlik nasıl giderilir

Gebelikte karın ağrılarını kabızlık da tetikleyebilir. Bunu önlemek için bolca sıvı almalı ve lif açısından zengin sebze ve meyveler bolca tüketilmelidir. Yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller, kepekli tahıl içeren ürünler bol liflidir ve hem kabızlığı hem de şişkinliği önlerler. Hazır gıdalar ve asitli içeceklerden ise mümkün olduğu kadar uzak durulması gerekir.

Hamilelikte gaz sancısı ve şişkinlik, yemeği hızlı yemek, lokmaları çabuk çabuk ağza atmak nedeniyle de olabilir. Bu sindirim sistemini zorlayacak ve gaz ve hazımsızlık yapacaktır. Bu nedenle yiyecekleri acele etmeden usul usul çiğneyerek yiyin.

Gebelik döneminde stres, sıkıntı ve kaygılar sindirim sistemi şikayetlerini artırır. Zaten kişinin ruh durumu ile sindirim sisteminin çalışması arasında bir bağ bulunmaktadır. Bu nedenle gebeler hamilelik dönemini, müzik dinleyerek, arkadaşlarla sohbet ederek, fazla can sıkıcı olaylara girmeyerek geçirmelidirler. İnanın bu gaz şikayetlerini azaltacaktır.

Bir de sakınılması gereken yiyecekler var. Kızartmalar, bol şekerli gıdalar (özellikle öğünün ardından tatlı tüketilmesi), yağlı gıdalar ve soğan mide ağrısı ve gaz şikayetleri yaşayan kişilerin uzak durması gereken şeylerdir. Yoğun şişkinlik şikayeti yaşıyorsanız lahana ailesinden (karnabahar, brokoli, Brüksel lahanası vs.) de uzak durmalısınız.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor