MİDE ÜŞÜTMESİ

Mide gribi nedenleri

Kreşe sağlıklı olarak gönderdiğimiz çocuğumuzun bir süre sonra ishal şikayetinden yakınması maalesef sık rastlanılan bir durumdur. Mide gribi vakaları havaların soğumasına paralel olarak artsa da hastalığın yayılması soğuk ile ilgili olmayıp, kış mevsiminde insanların genellikle kapalı mekanlarda bulunmalarından kaynaklanır.

Hava yolu ile bulaşabilen norovirüsler, kirli eşyalara temas ve tokalaşma ile de bulaşabilir. Kusmuk ve dışkıda fazla sayıda virüs bulunduğu için tuvaletlerin temiz tutulması hastalığın yayılmasını önler.

Mide gribi sadece kış aylarında yaşanan bir sorun değildir. Salgınlar dışındaki mide gribi vakaları çoğunlukla kirli ortamlar ve gıdalarda bulunan norovirüsler nedeniyle yaşanır. Lokantalarda, toplu yemek yenen yerlerde, seyyar satıcılarda çiğ olarak servis edilen her türlü gıdada virüs riski bulunmaktadır. Çünkü hızlı ve toplu yemek servisleri nedeniyle bazen hijyen göz ardı edilebilmektedir. Aynı şekilde hijyen kurallarına riayet edilmeyen mekanlarda yenilen yemekler de benzer sonuçlar doğurur.

Havaların ısınması da mide gribi vakalarını artırabilmektedir. Çünkü sıcak hava gıdaları daha çabuk bozmakta, bakteri ve virüslerin daha çabuk üremesine olanak sağlamaktadır.

Mide gribi nedenlerinden birisi de seyahat etmektir. Yolculuk esnasında muhtemel olarak hasta olan kişiler ile aynı ortamda bulunulur, günde binlerce insanın konakladığı tesislerde mola verilir, çok farklı memleketlere ait mikropları barındıran kişilerin kullanmış olduğu otel odalarında kalınır. Seyahat edilen yerdeki mikrop türlerinin de bulunduğumuz şehirdekine göre farklı olması da başka bir etkendir.

Mide gribi nedenleri arasında tavuk, balık, yumurta ürünleri, kabuklu deniz mahsulleri gibi bozulma riski yüksek gıdaların tüketilmesi gösterilebilir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor