MİDE ÜŞÜTMESİ

Mide gribi nedir ?

Sindirim sistemi hastalıklarından biri olan mide gribi virüs kaynaklı bir hastalıktır. Mide gribine norovirüs denilen ve kış aylarında artışa geçen bir virüs neden olmaktadır. Mide gribinden en çok etkilenen kesim kreş çağı çocukları, kronik hastalıkları bulunan kişiler ve mesleği nedeni ile kapalı ve kalabalık mekanlarda çalışmak zorunda kalan kişilerdir.

Mide gribine neden olan norovirüsler insan vücudu dışında çoğalamayan, fakat ağız yolu ile bulaşabilen bir mikrop türüdür. Kış aylarında mide gribi vakalarının çoğalmasının önemli bir sebebi insanların yaz ve bahar aylarında açık alanlara daha fazla çıkmaları, kışın ise kapalı binalarda bir arada bulunmalarıdır. Bu nedenle virüsün bir kişiden diğerine geçmesi daha kolay olmaktadır.

Norovirüsler kişiye bulaştığı zaman ilk birkaç saat içinde herhangi bir şikayete neden olmaz. Virüsün vücuda girmesi ile birlikte kuluçka dönemi başlar. Kuluçka döneminin ardından popülasyonunu artıran virüs beslenmek ve çoğalmak için ince bağırsak, kalın bağırsak veya midenin bazı kısımlarına saldırır. Bu bölgeler gıda zincirinin bulunduğu ve virüsü beslemek için yeterli besinlerin bulunduğu yerlerdir.

Bilindiği üzere sağlıklı insanların bağırsaklarında da bakteriler mevcut olup bu bakteriler besinleri parçalar ve bunlarla beslenirler. Parçalanan besinler hem bağırsaklar tarafından emilir, hem de bakterilerce kullanılır. Sağlıklı kişilerin bağırsaklarında bakteriler ile yaşanan bu durum bir kazan/kazan ilişkisidir. İyi bakterilerin bağırsaklara bir zararı bulunmamaktadır. Bakteriler besinleri sindirmemize yardımcı olurlar, ücretini de alırlar. Fakat norovirüslerin bağırsaklara yerleşmesi ve besinlerden istifade etmeye çalışması vücut için kazan/kazan ilişkisini doğurmaz. Norovirüsler bağırsaklardaki besinleri parçalayıp çoğalınca bulunduğu yerde enfeksiyonlara neden olur ve tahribe başlar.

Norovirüslerin faaliyetlerini ishale neden olan rota virüsüne ve midede gastrit, ülser gibi hastalıklara neden olan helikobakter pylori bakterisine benzetmek mümkündür.

Vücudumuz norovirüsleri bertaraf etmek için sindirim sistemini boşaltmaya çalışır. Bu da ishal ve kusmaya neden olur. Böylece hem virüs bu şekilde vücuttan atılır, hem de virüsün beslenmesi engellenir. İshal başlayınca halsizlik, iştahsızlık ve mide bulantısı olur. Hasta yemek yeme ihtiyacı duymaz.

Norovirüsler bir veya iki günlük kuluçka süresinin ardından saldırıya geçtiğinde ishal ve iştahsızlığa bağlı olarak halsizlik ve güçsüzlük meydana gelir. Bedenin imdat sesine kulak verip bu dönemde dinlenmek gerekir.

Normal grip ile mide gribinin benzer noktaları virüslerin benzer taktikleri kullanmalarıdır. Normal gripte  virüs çoğaldıkça solunum sistemine zarar vermeye başlar. Vücut gribe neden olan virüsleri def etmek için salgılar üretir, öksürük gibi reaksiyonlarla dışarı atmaya çalışır. Mide gribinde de virüs ishal ile dışarı atılır.

Mide gribi geçiren birinin kaybettiği suyu geri kazanması gerekir. Vücudumuzun hayati derecede ihtiyaç duyduğu su, ishal ile sürekli dışarı atıldığı için, organların susuz kalmaması için bol su içilmelidir. Bitki çayı, maden suyu, komposto türü sıvılar bolca tüketilmelidir.

Mide gribi birkaç gün sürer. Normalde ölümcül bir hastalık olmasa dahi yeterli sıvı alınmazsa kişiyi hastaneye düşürebilir. Burada serum tedavisi yapılır. Çocukların veya bebeklerin mide gribi yaşamaları durumda vücudun susuz kalmamasına özellikle dikkat edilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
biliyor