MİDE ÜŞÜTMESİ

İshale İyi Gelen Yiyecekler

Bu makalemizde ishale iyi gelen yiyecekler yer almaktadır. İshal olan kişiler tuvalete sık gitmemek için dışkılarının sertleşmesini isterler. Bunun için lif oranı düşük ve bağlayıcı özelliği olan yiyeceklerin tüketilmesi gerekir. Pirinç ve pirinçli gıdalar buna örnek verilebilir. Yağsız pirinç pilavı, pirinç lapası ve pirinç çorbası ishal olan kişilerin yardımına koşar ve vücuttan su atılımını yavaşlatır.

İshale İyi Gelen Yiyecekler

İshal olan kişilerde meyve tüketimi önem arz eder. Çünkü bir çok meyve fazla tüketildiğinde ishale neden olur. Fakat hasta iken vücudu diri tutmak ve bağışıklığı kuvvetlendirmek için meyve de yemek gerekir. İshale karşı iyi gelen meyvelerden birisi muzdur. Muz ishali geçirmez ama ishali azdırmadan kaybedilen enerji ve elektrolitleri yeniden kazanmanıza ve çabuk iyileşmenize etki eder. Potasyum içeriği yüksek olan bu meyve ishale karşı önerilmektedir.
İshale iyi gelen bir başka meyve ise elmadır. Elmanın kabuklarını soyarak yemeniz önerilir. Dilerseniz elma püresi olarak da yiyebilirsiniz.
Eğer mevsimi ise ishal için böğürtlen önerilir. İster meyve olarak yiyin isterse suyunu için fayda edecektir. Böğürtlen suyunu yenibahar ile birlikte tüketebilirsiniz.
İshale limon da iyi gelir. Limonun ishale etkisi önceki saydığımız meyvelerden farklı olarak ishale neden olan bakteri ve patojenleri öldürmesidir. Mide bulantısına iyi gelen limon ishale karşı da faydalıdır. Limonu günde üç bez kez sıkıp suyunu içebilirsiniz.
Bağırsakları temizleyen başka bir gıda da elma sirkesidir. Antiseptik özelliği olan elma sirkesi sindirim sistemini temizler ve ihtiva ettiği pektim maddesi sayesinde dışkıyı sertleştirir. Uygulanması ise şu şekildedir; Yemeklerden sonra bir su bardağı suya bir veya iki çay kaşığı kadar elma sirkesini karıştırıp içilir.
Su tutma özelliği olan kepek de ishale karşı önerilir. Ancak işlenmiş kepek bu işlevi sağlamaz. Doğal, işlenmemiş kepek kullanmalısınız. İşlenmemiş kepeği yemeklere, çorbalara katarak ishal için kullanabilirsiniz. Tekrarlayayım, kepek ekmeği, veya markette satılan kepekli ürünler bu konuda işinizi görmez.
Pektin içiren yiyeceklerden birisi de keçi boynuzudur. Bildiğiniz gibi pektin dışkı sertliğini artıran su tutucu bir maddedir. Keçi boynuzu tozu anti viral etkiye de sahiptir. Bunu bebek ishalinde de kullanabilirsiniz. Bebeklerde ishal için keçiboynuzu tozu bir çay kaşığı alınarak mamaya eklenir.
İshale havuç da iyi gelir. Havucun dışını soyup kaynatın ve sıcakken kaşıkla ezerek püresini elde edin. Gün içinde belli aralıklarda bir çay kaşığı veya bir tatlı kaşığı bunu tüketebilirsiniz.
İshal bilindiği üzere bağırsaktaki bakteri veya virüslerin ani artışı ile oluşur. Bunları öldürmek için doğal antibiyotik sarımsağı kullanabilirsiniz. Çiğ olarak tüketirseniz daha fazla etkili olacaktır. Seyahate çıkmadan önce bu yöntemi kullanabilirsiniz.
İshale karşı balın da iyi geldiğini söylerler ancak şekerli maddelerin ishali azdırdığını ve şeker hastalarının bu tip bir işe kalkışmaması gerektiğini hatırlatmak gerekir. İshal için balı sıcak su ile karıştırıp tüketebilirsiniz.
Haşlanmış patates ishal için denenmiş ve başarılı olmuş formüllerin başında gelir. Patatesi püresini veya çorba olarak da tüketebilirsiniz. Fakat asla yağ ile birleşmemelidir.
İshale zencefil de iyi gelir. Zencefili çay olarak da tüketebilirsiniz. İshal iken kolalı kafeinli içeceklerin yerine bitki çaylarının içilmesi tavsiye edilir. Bunlardan birisi de zencefil çayıdır. Zencefil çayı ile ishal ile kaybedilen su ve mineraller geri alınmış olur. Aynı şekilde nane, civanperçemi ve meyan kökü çaylarını da ishal için kullanabilirsiniz.
İshali yiyecekler yardımı ile yenmek istiyorsanız herkesin bünyesinin kendine göre farklılıklar taşıdığını, birinde etkili olan bir formülün bir başkasında işe yaramayabileceğini unutmamalısınız. Ayrıca bir kürü uzun süreli kullanımının aynı ilaçlarda olduğu gibi bazı yan tesirlere neden olacağını da bilmelisiniz.
İshal olan kişiler genel itibari ile yağlı ve şekerli gıdalarda uzak durmalı ve bolca su tüketmelidirler. Şiddetli ishallerde halsizlik, mide bulantısı veya kusma görülmesi normaldir. İştahsızlık da görülür. Basit ishaller istirahat ve doğru beslenme ile evde atlatılabilir. Fakat kronik ishalseniz veya ishal yüksek ateş ile birlikte seyrediyorsa ishalin ciddi bir hastalığın belirtisi olabileceğini unutmayınız. Böyle durumlarda mutlaka doktora gidilmelidir. Aşağıda yer alan video size yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geçenlerde başıma geldi hastalığı atlatana kadar neler çektim. Bu bilgileri öğrendiğim iyi oldu artık kıvranmaya gerek yok:)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
biliyor