MİDE ÜŞÜTMESİ

İshale İyi Gelen Yiyecekler

Ülkemiz yiyerek tedavi olma modelinin oldukça abartıldığı bir yerdir. Bozuk sağlık sistemi nedeniyle evde kendi kendini tedavi etmek isteyen vatandaşlarımız “ishale ne iyi gelir” konusunda da ishale iyi gelen yiyecekleri aramaktadır.

İnsanlarımızın bu eğiliminde bir çok şifalı bitkiye ev sahipliği yapan ülkemizin bize sunduğu imkanlar da etkilidir. Bir çok hastalık doğal tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilmektedir.

İshal de bunlardan birisidir. Hiçbir ilaç kullanmadan ishalden kurtulmak mümkündür. Bunun için nasıl besleneceğini iyi bilmek gerekir. Öncelikle halk arasında sıkça yapılan bir yanlıştan bahsedeyim. İshale yakalanan insanlar “ishali nasıl geçiririm ?” derdine düşmektedir.

Bunun için fazla uzaklara gitmeye gerek yoktur. Toz kahveye limon sıkıp biraz da sulandırırsanız sindirim sisteminizi kurutup sıvı çıkışını durdurabilirsiniz. Yani ishali kesersiniz. Fakat ishal tedavisi ishali kesmek değildir. Kulağa ilginç gelse de ishalin neden olduğu sıvı dışkılamaya vücudun ihtiyacı vardır. Bu sayede ishale neden olan mikroplar daha fazla beslenemez ve bedenden atılırlar. Bu gerekli bir şeydir.

Siz ishali keserseniz, mikrobu da içeride tutmuş olursunuz. Bunun yerine ishal nedeniyle azalan sıvı ve minerallerin telafi edilmesine çalışılmalıdır. Bu da çorba ile mümkündür. Yoğurtlu çorba ve pirinçli çorba ishalken tercih edilmesi gereken çorbalardandır. Aynı şekilde tarhana çorbası da ishale faydalıdır.

İshalken mideyi bulandırmayan, ishali de azdırmayan besinler tüketmek gerekir. Bunların başında elma muz ve patates gelir. Pilav yerine pirinç lapası yemek gerekir.

İshali kesmeyle ilgili hatırlatmayı yapmıştım. Yine de ishal kesici meyve arayanlar için aşağıdaki meyveleri tüketebilirler:

Nar

Şeftali

Kızılcık

Böğürtlen

Ahududu

İshal Kesici Kür Tarifi

İshali kesmek için şu kürü uygulayabilirsiniz. Kurutulmuş adaçayını bir litre suda kaynatıp ara ara içiniz. Bir litre suya bir tutam atmak yeterli olacaktır.

Related Articles

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor