MİDE ÜŞÜTMESİ

Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir ?

Bebekler de ishal olurlar. Peki bebeklerde ishale ne iyi gelir ? çözümü çok uzaklarda aramamak lazım. Annenin sütü ishal konusunda bebeğe en faydalı besindir. Hem ishalin kaybettirdiği sıvıyı bebeğe yeniden kazandırır, hem de çok fazla beslenme alternatifi bulunmayan bebeği en güzel şekilde besler. Bu nedenle ishal olan bebekler mümkün olduğunca sık ve fazla emzirilmelidir. Hastalığın etkisi nedeniyle emdiğini çıkarsa da emzirilmeye devam edilmelidir.

Anne sütünün mucizevi etkisi bebeği ishale karşı koruduğu gibi bebek için en iyi ilaçtır. Bununla birlikte annenin sütü yetersizse veya bebek artık emmiyorsa ishal için basit ama kullanışlı mamalar hazırlanabilir.

İshal olan bebeğe ilaç verilmesi veya kulaktan dolma bilgilerle bir şeyler yedirilmesi, içirilmesi veya tam tersine sık kaka yapmasın diye aç bırakılması takdir edersiniz ki bebeğe zararlıdır.

İshal nedeniyle iştahı kesilen, yediğini kusan bebeğe havuç suyu iyi gelecektir. Hem sıvı hem de midesini bulandırmayacak şekilde besin takviyesi sağlar havuç suyu. Hazırlaması da kolaydır. Bir litre suyun içine göz kararı havuçları rendeleyin ve püre haline gelene kadar kaynatınız. Kaynama süresi bir veya bir buçuk saat civarındadır. Koyu gelirse kaynamış ve soğumuş su ile sulandırabilirsiniz. Bu şekilde ister havuç püresi isterse de havuç püresi olarak bebeğe yedirebilirsiniz.

Havuç püresi gibi patates püresi de ishale iyi gelir. Patates püresi büyükler için de güzel bir ishal kesicidir. Bunun yanında pirinç lapası da ishale iyi gelir.

Çorba olarak yoğurtlu veya pirinçli çorbalar verilmelidir. Meyvelerden muz ve elma püreleri bebeklerde ishale iyi gelir.

Yukarıda yer alan öneriler bebeğin geçirdiği basit ishal vakaları içindir. Bebekte yüksek ateş veya sürekli kusma gibi belirtiler var ise en yakın hastaneye gidip tetkikleri yapılmalıdır. Çünkü bir çok hastalık ishal şeklinde belirti verebilir. Belki de bebeğin asıl hastalığı başkadır.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor