MİDE AĞRISI

Famodin ile Lansor arasındaki fark

Famodin ve Lansor her ikisi de mide hastalıkları için kullanılsalar da birbirinin muadili ilaçlar değildir, birbirlerinin yerlerine kullanılmazlar.

Günümüzde mide rahatsızlıkları oldukça yaygınlaşmış olup hastalığın şiddetine göre kullanılacak ilacın etki derecesi farklılaşmaktadır.

Mide ilaçlarının birkaç çeşidi bulunmakta olup bu ilaçlar ya mide salgılarını azaltma veya mide sıvısının asitlik derecesini azaltma yönünde etkilidirler.

Mide sıvılarının azalması, mide yaralarının neden olduğu ülser ve gastrit ağrılarını önemli deredede azaltmaktadır.

Mide sıvılarının salgılanmasını baskılayan en etkili ilaç grubu protein pompası inhibitörü grubu ilaçlar olup bu ilaçlar %90’a kadar mide salgılarını azaltırlar.

Lansor protein pompası inhibitörü grubu bir ilaçtır. Proton pompa inhibitörleri mide paryetal hücresindeki hidrojen/potasyum ATPaz enzim sistemini geridönüşümsüz bloke ederek etki gösterir.

Proton pompa inhibitörü grubu ilaçlar ülser ve mide ekşimesi sorunlarını iyileştirmede etkilidir ama bazı gıdaların emilimine de engel olmaktadırlar.

Famodin ise H2-reseptör antagonistleri grubu bir ilaçtır. H2-reseptör antagonistleri, mide paryetal hücresinde histaminin etkisini bloke ederek bu hücrelerdeki asit salınımını azaltan moleküllerdir.

H2-reseptör antagonistleri, protein pompası inhibitörü grubu ilaçlara göre daha az etkilidirler.

Famodin ile Lansor arasındaki farklar

Famodin ile Lansor arasındaki farklar birkaç madde üzerinden açıklanmıştır:

Etki

Famodin ile Lansor arasındaki en büyük fark Lansor’un daha etkili bir mide ilacı olmasıdır.

Yan etki

Yan etkileri konusunda ise kişiden kişiye farklılıklar görülebilmektedir.

Her iki ilacın da baş ağrısı, sersemlik, mide bulantısı, sersemlik, kabızlık, ishal, kusma ve gaz gibi yan etkileri bulunmaktadır.

Lansor uzun süreli kullanımda bazı gıdaların emilimini azalttığından buna bağlı mineral eksikliklerine yol açabilmektedir. Örneğin vücuttaki magnezyum seviyesi zamanla düşmekte ve kemik erimesi, kemiklerin zayıflaması gibi şikayetlere yol açmaktadır.

Kullanım şekli

Lansor günde bir kere kullanılacak ise sabah aç karnına, günde iki kere kullanılacak ise sabah ve akşam yemeklerden yarım saat önce kullanılır.

Famodin ise yatmadan önce bir defa alınır.

Etken madde

Lansor etken maddesi Lansoprazol olan proton pompa inhibitörü grubu ilaçtır.

Famodin etken maddesi Famotidin olan H2-reseptör antagonistleri grubu bir ilaçtır.

İlgili yazılar:

Mide ağrısına iyi gelen içecekler

Mide ağrısına iyi gelen egzersizler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
biliyor