MİDE AĞRISI

Mide ağrısına iyi gelen egzersizler

Bazı egzersizler mide ağrılarını hafifletmektedir. Mide ağrılarının birkaç ana sebebi bulunmaktadır. Mide ağrısı reflü veya gastrit gibi kronik bir rahatsızlığa bağlı olarak oluşabileceği gibi hazımsızlık, şişkinlik gibi geçici sebepler veya psikolojik nedenlerle de oluşabilmektedir.

Düzenli olarak yoga yapmanın kronik mide ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir. Yoga egzersizleri mide kaslarının esnekliğini artırarak ve doğru nefes alıp vermeyi sağlayarak mide ağrılarını azaltmada bir miktar fayda sağlamaktadır.

Aşağıdaki videoda mide ağrısını azaltmak için yapılabilecek basit yoga egzersizleri yer almaktadır. Bu egzersizler başlamış bir mide ağrısını tamamen dindirmeyi sağlamasa da kronik olarak gastrit, ülser, gaz gibi sebeplerle ağrı çekenlerin ağrı sıklığını ve şiddetini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Eğer mide ağrısının sebebi reflü ise  aşağıdaki videoda anlatılan basit bir egzersiz ağrıyı azaltmada oldukça etkili olacaktır.

Sandalyeyi ters çevirip oturunuz, videoda anlatılan egzersizleri yaparken sık olmayan aralıklarla ve derin nefesler alarak midenizi rahatlatınız. Hamilelikte mide yanması sorunu yaşayanlara da bu egzersizler yararlı olacaktır.

Mide ağrısına iyi gelen egzersizler

Mide ağrılarınız yemek sonraları başlıyorsa yavaş tempolu bir yürüyüş veya bisiklete binmek sindirim sistemini rahatlatacak ve mide ağrılarını azaltacaktır.

Midenizde kramp tarzı ağrılar oluyor ise sırt üstü bir şekilde yatağa uzanın, dizleriniz bükülü olsun. İki elinizle mide ve mide yanlarına dairesel masajlar yapınız.

Mide ağrıları bilinen bir rahatsızlığa ait ise bu rahatsızlığı tedavi etmedikçe egzersizler yeterli etki etmeyecektir. Mide ilaçları ise kullanıldığı sürece ağrıyı azaltan, kullanmayı kesince etkisi geçen ilaçlardır. Bu nedenle mide ağrısı çekmemek için beslenme alışkanlıklarımızdaki yanlışlardan kurtulmalıyız.

İlgili yazı: Mide ağrısına iyi gelen yemekler

Mide ağrısı sırta vurur mu ?

Mide ağrısı sırt ve göğüs bölgesini de etkileyecek şekilde dağılabilir. Bazen ağrılar o denli şiddetlidir ki hasta kendini kalp krizi geçiriyor sanır.

İlgili yazı: Sırta vuran mide ağrısına ne iyi gelir ?

Dua etmenin bir çok sağlık sorununa faydalı yönleri olduğu bilinmekte olup bu tıbben de desteklenen bir bulgudur. Acizliğinin farkında olan kulun yaratıcısından yardım istemesi ve bu sayede iyileşeceğine inanması organlarda da olumlu koşullandırmaya sebep olmakta ve rahatsızlıklar daha çabuk tedavi edilmektedir.

İlgili yazı: Mide ağrısına iyi gelen dua

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor