MİDE AĞRISI

Mide koruyucu sürekli kullanılır mı ?

Mide rahatsızlıklarının tedavisi uzun sürmekte ve tekrarlama eğilimi göstermektedir. Bu nedenle mide koruyucu ilaçlar genelde uzun süre kullanılmaktadır.

Mide koruyucu ilaçların uzun süre kullanılmasının bazı olumsuz etkileri ve riskleri bulunmakta olup tedavi sonlanınca kesilmesi gerekmektedir.

Bu konuda hastaları tereddütte bırakan husus mide koruyucu ilaçlar bırakıldıktan sonra şikayetlerin geri gelmesidir. Bu nedenle bir çok hasta mide koruyucu ilacı sürekli kullanma eğiliminde olmaktadır.

Mide koruyucu sürekli kullanılır mı ?

Mide koruyucu ilaçların sürekli kullanılmaması gerekir ama ilacı kesince şikayetler geri gelebilmektedir. Peki bu durumda hastalar ne yapmalı ?

Hastanın yapması gereken şey doktorun önerdiği tedaviye sadık kalmak ve tedavi sonlanınca doktorun önerdiği şekilde ilacı bırakmaktır.

Eğer mide koruyucu ilaçlar kesildikten sonra şikayetler yeniden başladıysa hasta yeniden doktora gitmelidir. Doktor hastanın durumuna göre yeniden ilaç yazabilir veya alternatif tedavi yöntemlerini önerebilir.

Eğer mide korucu ilaçların birden kesilmesi sorun yaratıyorsa doktor kuvvetli etkili mide korucu ilaçlar yerine daha zayıf etkili olanları reçete ederek veya doz azaltma takvimi uygulayarak mide korucu ilaçları bıraktırmayı sağlayabilir.

Mide koruyucu ilaçlar sürekli kullanılırsa ne olur ?

Mide koruyucu ilaçlar uzun süre kullanıldığında kemik erimesi, B12 vitamini ve demir, magnezyum minerallerinin azalmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle uzun süreli olarak mide koruyucu ilaç kullanan kişilerin bunların ölçümlerini yaptırması gerekmektedir.

Bu konuda menopoz dönemindeki kadınlar daha fazla risk altındadır.

Uzun süreli mide koruyucu ilaç kullanmanın diğer bir riski ise midede helikobakter pilori bakterisinin üremesidir.

Midenin asitli sıvısı bakteri ve diğer mikropları mideden uzak tutar. Bir anlamda sterilize eder. Mide koruyucu ilaçlar mide asitlerini azalttığı için helikobakter pilori bakterisi midede daha hızlı çoğalır ve mide zarında enfeksiyon oluşturarak gastrite ve sonrasında ülsere neden olur.

Mide koruyucu ilaçların kanser yaptığına dair kesin bir bulgu olmamakla birlikte bu konuda şüpheler bulunmaktadır.

Mide koruyucu ilaçlar ne kadar süre ile kullanılmalıdır ?

Her hastanın durumu farklıdır. Doktor hastanın durumuna göre mide koruyucu ilacı ne süre kullanacağını tarif edecektir. Genellikle reflü ve gastrit tedavisi 1,5-2 ay civarı sürmekte, bu süre dolunca eğer şikayetler kalmamışsa ilacın kesilmesi gerekmektedir.

İlgili yazılar:

Mide ağrısına iyi gelen içecekler

Mide ağrısına iyi gelen egzersizler

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor