MİDE AĞRISI

Mide koruyucu ilaçlar

Mide koruyucu ilaçlar iki amaçla kullanılır:

  • Birincisi, mide rahatsızlıklarının tedavisi için;
  • İkincisi, mideye zarar veren bir ilaç kullanılacaksa, mideye verilecek zararı azaltmak için;

Mide ağrısına neden olan başlıca rahatsızlıklar reflü, gastrit ve ülser olup mide sıvısının asitlik derecesi, yani akıcılığı azaltıldığında şikayetler azalmaktadır.

Mide koruyucu ilaçlar

İki tip mide koruyucu ilaç grubu bulunmaktadır. Her iki grup mide korucu ilaçların işlevi de aynıdır. Mide sıvısının asitlik derecesini azaltırlar. Bu iki grup arasındaki fark, ilaçların etki mekanizmasının farklı olması ve etki düzeylerinin farklı olmasıdır.

Proton pompa inhibitörleri: Oldukça etkili olan mide koruyucu ilaçlardır. Mide asidi sekresyonunu %99’a varan oranda engellerler.

H2 reseptör antagonistleri: H2 reseptör antagonistleri  mide paryetal hücresinde histaminin etkisini bloke ederek bu hücrelerdeki asit salınımını azaltan moleküllerdir. Bu grup mide koruyucu ilaçlar Proton pompa inhibitörlerine göre daha az etkilidir.

Lansor

Etken maddesi lansoprazol olan lansor proton pompa inhibitörü grubu ilaçtır. İlacı Sanovel firması üretmektedir.

Panto

Etkin maddesi pantoprazol olan Panto proton pompa inhibitörü grubu ilaçtır. İlacı Sandoz İlaç Sanayi firması üretmektedir.

Pulcet

Etkin maddesi pantoprazol olan Pulcet proton pompa inhibitörü grubu ilaçtır. İlacı Nobel İlaç Sanayi firması üretmektedir.

Nexium

Etkin maddesi esomeprazol olan Nexium proton pompa inhibitörü grubu ilaçtır. İlacı Astrazeneca İlaç Sanayi firması üretmektedir.

Pantpas

Etkin maddesi pantoprazol olan Pantpas proton pompa inhibitörü grubu ilaçtır. İlacı Takeda İlaçları ve Ticaret Ltd. Şti firması üretmektedir.

Esom

Etkin maddesi esomeprazol olan Esom proton pompa inhibitörü grubu ilaçtır. İlacı Nobel İlaç Sanayi firması üretmektedir.

Omeprol

Etkin maddesi omeprazol olan Opmeprol proton pompa inhibitörü grubu ilaçtır. İlacı Nobel İlaç Sanayi firması üretmektedir.

Ranitab

Etkin maddesi ranitidin olan Ranitab H2 reseptör antagonistleri grubu ilaçtır. İlacı Deva Holding A.Ş. firması üretmektedir.

Famodin

Etkin maddesi famotidin olan Famodin H2 reseptör antagonistleri grubu ilaçtır. İlacı Sandoz İlaç Sanayi firması üretmektedir.

Axid

Etkin maddesi nizatidin olan Axid H2 reseptör antagonistleri grubu ilaçtır. İlacı Actavis İlaçları A.Ş. firması üretmektedir.

 

İLGİLİ YAZILAR:

Mide koruyucu sürekli kullanılır mı ?

Mide koruyucular zararlı mı?

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor