NE NEYE İYİ GELİR

Uyuyamıyorum ne yapmalıyım

Geceleri uykusunu tam alamayıp, sabahları yataktan kalkmakta zorlananlar, uyuyamıyorum ne yapmalıyım diye soranlar bu yazıyı okumalılar.

Geceleri uyuyamıyorum, uykusuzluk için ne yapabilirim diyenler için işte tavsiyeler.

Bu sorunu halletmek için uykusuzluk nedenleri iyi bilinmeli.

Uykusuzluk Nedenleri

Daha önceleri geceleri uykuya dalmakta güçlük çekmeyip de son birkaç gündür uykuya dalamama, sık sık uyanma veya sabah kalkınca yorgun hissetme şikayetleriniz varsa bunun kaynağı son günlerdeki kaygılarınız veya stres seviyenizin artması olabilir. İnsan büyük beklentilere kapılınca veya aşırı sevindiği günlerde de geceleri uykusuzluk çeker. Genel olarak duygulardaki yoğunluk, canın bir şeye sıkılması, bir şeye kafaya takılması, çözüm bulunamayan dertler, gündüz bitiremeyen işler uykuyu kaçırır.

Eğer uykusuzluk çok önceden beri sizde varsa bunun sebebini doktora giderek aramakta fayda var. Uyku apneniz olabilir, tiroid beziyle alakalı sorunlarınız olabilir veya bazı hormonlarınızda eksiklik fazlalık olabilir. Sorunun ne olduğunu anlamadan çözümü bulmak mümkün değildir.

Uykusuzluğun başlıca sebeplerinden birisi akşam yenilen içilenlerdir. Çay ve kahve, buna ilave olarak sigara uykuyu kaçırır. Saat 7 den sonra bunları içerseniz uykuya dalmanız ertelenebilir. Akşam ağır yemekler yediyseniz de hazmetme süreci nedeniyle uyku sorunları oluşabilir hatta kabuslar görebilirsiniz.

Gecenin rahat geçirilmemesinin bir sebebi de gece beyne yeterli oksijen gitmemesidir. Burun tıkalı ise veya dar bir odada yatıyorsanız bu türden sorunlar yaşarsanız. Uyku apnesi de nefesi kestiği için uyku sorunları yaşatır.

Bunların haricinde elektronik aletlerle gün içinde fazlaca meşgul olmak, yani bilgisayar ve telefonla fazla vakit geçirmek ve bir şeyi gün boyu düşünmek de uykusuzluğa neden olur.

Uyuyamıyorum ne yapmalıyım

Eskiden beri uyuyamıyorsanız bir doktora gidin, tedavi olduktan sonra zaten uyku sorununuz olmayacaktır. Çay kahve ve ağır yemeklerin uykusuzluk yaptığını söylemiştim, akşam 7 den sonra pek bir şey yiyip içmemeye çalışın. Akşam normal çay yerine papatya veya rezene çayı için. Bunların sakinleştirici özellikleri vardır. Fakat çok fazla içmeyin, gece sık sık idrara kalkmak zorunda kalırsınız.

Egzersizler laktik asit birikimine dolaylı olarak da kolay uyumaya yol açarlar. Akşam hafif birkaç egzersiz yapabilirsiniz. Ama bunun ayarını tutturmak zordur. Aşırı yorgunluk veya yatmadan önce çok hareket etmek de uykuyu kaçırır. Egzersizleri tatlı bir yorgunluk başlayana dek sürdürmelisiniz. Aslında uyku getiren en iyi egzersiz tartışmasız olarak sekstir. Hem egzersizdir, hem uykuya engel olan beyindeki kimyasalları resetlemeye yarar hem de uyku yapıcı hormonların üretilmesini sağlar.

Yatmadan önce odayı havalandırmak, ortam havasının çok kuru olmaması için bir kapta su bulundurmak, burun tıkanıklığı var ise gargara yapmak, öksürük var ise bir tatlı kaşığı bal zencefil karışımından yemek ve oda ısısını iyi ayarlamak uykusuzluğa iyi gelir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor