MİDE ÜLSERİ

Mide ülserine zararlı yiyecekler

Midenizden ülser var ise mide ülserine zararlı yiyeceklerden uzak durarak tedaviyi kolaylaştırabilirsiniz. Mide ülseri tedavisi disiplin ve sabır gerektiren uzun bir süreçtir.

Alkollü İçecekler

Alkollü içecekler ile birlikte asitli içecekleri de bu kategoriye dahil edebiliriz. Ülser seviyesini arttırdığı için uzmanlar tarafından tavsiye edilmeyen ve uygun görülmeyen bu tür içeceklerden uzak durmanızda fayda var.

Kahve

Ülserli hastaların en büyük düşmanlarından bir tanesi de kesinlikle kafeinli içeceklerdir. Kahve de onların başında geliyor ve tavsiye edilmiyor.

Baharat

Semptomların daha da kötüye gitmesine neden olan baharat, bulduğu gıda içerisine daha belirgin bir şekilde yerleşiyor ve aynı şekilde midede konumlanması da çok daha kolay oluyor ve ülseri tetikleyen gıdalardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

Kırmızı Et

Yağ ve protein, ülser hastalarını tehdit etmeye devam ediyor. Kırmızı et içerisinde bolca bulunuyor, bu yüzden uzmanlar ülser hastalarının baharatlı gıdalardan uzak durmasını tavsiye ediyor.

Süt ve Süt Ürünleri

Süt ve süt ürünlerinde yağ miktarı çok daha fazla! Her ne kadar doğal içecekler olsalar da ülser hastaları için ne yazık ki fayda sağlamıyorlar ve tam aksine daha fazla zarar veriyorlar.

Tuzlu Gıdalar

Ülseri tetikleyen maddelerden bir tanesi olan tuz da ülser hastalarının uzak durması gereken maddeler arasında yer alıyor. Uzmanlar özellikle tuz konusunda daha hassas davranmanız gerektiğini söylüyor. Dikkatli davrandığınız takdirde bu hastalığı sorunsuz bir şekilde atlatabiliyorsunuz ancak tükettiğiniz gıdalara dikkat etmezseniz yaşayacağınız sorunlar her geçen an biraz daha artıyor.

Mide ülseri sancılı hastalıklardan bir tanesidir ve daha da önemlisi önlem alınmadığı takdirde çok daha fazla zarar verebiliyor. Bu zararı en aza indirgemek adına nelere dikkat etmeniz gerektiğini belirttik ve bu konuda biraz olsun hassas davranırsanız en azından sancıları azaltmanız da mümkün hale geliyor. Baharat ve asitli içecekler canınızı çok fazla yakabilir ve birçok gıdada baharatın olması da sizleri tedirgin edecektir. Ne yazık ki yediğiniz birçok şeyi artık unutmanız gerekiyor ya da tüketimi daha az yapmanız gerekiyor. Alkollü içecekler ve asitli içecekler de yine sizlere zarar verecek olan en tehlikeli içecek grupları arasında yerini alıyor.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor