MİDE AĞRISI

Mide ağrısını hemen ne keser

Mide ağrısını hemen ne keser, mide ağrısını kesmenin yolları nelerdir ?

Geçmişi eskiye dayanan mide ağrılarınız var ise ani gelişen mide ağrısı ataklarını durdurmak veya en azında seyrini düzeltmek için evde birkaç formül deneyebilirsiniz.

Papatya çayı

papatya-cayi

Papatya çayı ağrı kesici ve yatıştırıcı özelliğe sahiptir. Evde bulunması ve hazırlanması da gayet kolaydır. İsterseniz sallama çaylardan kullanın isterseniz aktarlardan kurutulmuş papatya alın bir miktar faydasını göreceksiniz. Aktardan papatya satın alırken “tıbbi papatya” olmasına dikkat edin.

Klor içermeyen suyu çaydanlıkta kaynattıktan sonra bir tutam papatyayı ilave edin ve kısık ateşte çaydanlığın kapağı kapalı şekilde 10 dakika civarında demlemeye bırakın. Daha sonra çok sıcak olmamak haydıyla için.

Papatya çayı kasların gevşemesine yardım olacak mide ağrılarını bir miktar da olsa geçirecektir.

Sıcak su torbası

sıcak su torbası

Papatya çayı mide ağrısını bir miktar azaltsa da bölgeye uygulayacağınız sıcak su torbası ağrıyı daha çabuk kesecektir. Sıcak, kasların gevşemesini sağlayacak ve sizi rahatlatacaktır. Papatya çayı ve sıcak su torbası uygulamasını birlikte yapabilirsiniz. Bunu 15 dakika uygulamanız yeterli olacaktır. Ağrı geri gelirse yeniden uygulayabilirsiniz.

Pirinç suyu

pirinç suyu

Mide ağrısını dindirmek için ülkemizde fazla bilinmeyen bir yöntemlerden biri pirinç suyudur. Bunun ne işe yaradığını merak etmişsinizdir sanırım. Reflü kaynaklı mide ağrılarında ve gastritte mide asitlerinin etkilerini sınırlandırmak gerekir. Aksi halde mide kendi kendine  zarar verir hatta asitler yukarı çıkıp yemek borusunu tahriş edebilir.

Pirinç suyu ile mide asitlerinin etrafına doğal bir bariyer oluşturuyoruz. Böylece mide sıvısını pirinç suyu kaplıyor ve asitlerin çevreye verdiği zarar önleniyor.  Dolaylı olarak ağrı ve kramplar da geçiyor.

Pirinç suyu elde etmek için yıkanmış pirinçler kaynar suda haşlanır. Elde edilen suyu mide ağrısı için içilir, kalan pirinçler ise çorbaya eklenebilir.

Nane

nane

Keskin ve güzel kokusu ile mide bulantısına iyi gelen nane hazımsızlığı gideren mide şişkinliğine iyi gelen bir bitkidir. Mide ağrısı şişkinlik kaynaklı ise naneden yararlanılabilir.

Kaynar suya bir tutam taze nane yaprağını atın ve en fazla 10 dakika kaynamaya bırakın. Elde edilen nane çayhı mideyi rahatlatacaktır.

Limon suyu

limon suyu

Mide ağrısı hazımsızlık kaynaklı ise limon suyu da etkilidir. Fakat sorun reflü veya gastrit kaynaklı ise bunu denemeyiniz.

Zencefil Çayı

zencefil çayı

Mide kramplarını gidermek için zencefil çayı birebirdir. Midenin düz kasları rahatlar, ayrıca mide buşantıları da geçer.

Zencefil çayı taze kök zencefilin birkaç dakika suda kaynatılması ile elde edilir. Tadını acı bulanlar içine bal karıştırabilir.

Rezene Çayı

rezene çayı

Ağrı kesici çaylardan başka bir tanesi de rezene çayıdır. Sakinleştirici etkisi olan bu çay her türlü vücut ağrısını azaltmaya yardımcı olur. Gastrit ağrılarını kesmede etkilidir.

Maden suyu

maden suyu

Mideyi rahatlatan içeceklerden birisi maden suyudur. Hazımsızlığa iyi gelen maden suyu sindirime yardımcı olur, yemeklerden sonra içildiğinde rahatlama hissi verir.

Süt

İbrahim Saraçoğlu’nun bu konudaki tavsiyesi ise süttür. Aşırıya kaçılmamak kaydı ile süt mide ağrısını çabucak keser.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor