BAĞIRSAK HASTALIKLARI

Kıl kurdu için sirke tedavisi

Kıl kurtları en sık görülen bağırsak parazitlerindendir. Kıl kurdunun kurban olarak seçtiği kesim genellikle kreş ve ilkokul çağındaki çocuklardır. Kalabalık ortamlarda, özellikle de tuvalet hijyeni sağlanamamış yerlerde  kıl kurdu kolayca bulaşabilir.

Kıl kurdunun bulaşması nasıldır ?

Kıl kurdu sadece insanda yaşar. Tüm ömrünü insanın kalın bağırsağında geçirir. Sadece yumurtlamak için kalın bağırsaktan dışarı çıkar ve anüs çevresine yumurtalarını yerleştirir. Bu yumurtalar uygun ortamı bulursa 6 saatte çatlar ve larvalar anüs veya vajinaya girer. Eğer yumurtalar çatlamayıp giysiye veya makatını kaşıyan çocuğun eline bulaştıysa toz gibi etrafa saçılırlar ve ağız yoluyla başka bir insana geçerler.

Sirke kıl kurdunu öldürebilir mi ?

Maalesef sirke kullanmak kıl kurdunu öldürmek için yeterli değildir. Çünkü içilen sirke bağırsaklara gidene kadar dağılır ve ayrışır.

Sirkenin PH değeri 2,9 dur. Elma sirkesi veya diğer sirke türlerinde yaklaşık olarak bu değerdedir. Kalın bağırsağın PH’ı ise 4 ile 7 arasındadır. Demek ki kıl kurdu bu PH seviyelerini sevmektedir. Kıl kurdunu sirkenin içerisine atarsanız bundan hoşnut olmayacaktır. Bir süre bekletildiğinde de muhtemelen ölecektir.

Fakat bizim ağız yoluyla içtiğimiz sirke bağırsak PH’ını 2,9  a kadar düşürmeyecektir. Ancak yine de düzenli olarak sirkeli su içmenin kıl kurdunu bir miktar rahatsız edeceği düşünülmektedir.

Kıl kurdunu düşürmek için sirke nasıl kullanılır ?

Çocuklara sirkeyi doğrudan içirmek yerine bir bardak suya bir yemek kaşığı içirmek gerekir. Sirkeyi seyreltmeden çocuğa vermek çocuğun bünyesine vermek zararlı olabilir. Her sabah bir bardak sirkeli su kıl kurdunun bağırsaktan düşmesine yardımcı olacaktır.

Ama ne yazık ki bu yöntem garantili bir yöntem değildir. Doktorun verdiği ilacı kullanmak daha etkilidir.

Kıl kurdu ile mücadele etmek için sabahları pamuğu sirke ile ıslatarak çocuğunuzun popo deliği çevresini silebilirsiniz. Bu şekilde yumurtaları temizlemiş ve bölgeyi dezenfekte etmiş olursunuz.

Kıl kurdunu düşürmek için ayrıca sarımsak ve nohut ile yapılan bitkisel kürler vardır.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor