MİDE BULANTISI

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu Cevaplıyor

Sık sık mide bulantısı şikayeti olan kişiler için başta da hamilelere İbrahim Saraçoğlu “Mide bulantısına ne iyi gelir ?” sorusunun cevabını veriyor. Makalemizin devamında ülser, mide yanması, reflü, mide kanseri gibi mide şikayetleri ile nasıl baş edebileceği hakkında değerli bilgiler veriyor.
Mide bulantısına zencefil iyi gelir. Zencefil kutsal da kitapta geçiyor. Ondan mümkün olduğunca istefade etmek gerekiyor. Bununla birlikte nimeti değiştirmeden, genleri ile oynamadan kullanmak lazım yoksa illete dönüşür.
Zencefil kürünün yapılışı: Kök zencefilden baş parmağı büyüklüğünde kesilip koparılır. Koparılan parça ortadan ikiye ayırılır. Yarım bardak suda 5-7 dakika kaynatılır. Daha sonra suyu yudum yudum içilir. Hepsi bir kerede içilmeyecek. Mide bulantısı olduğu zaman bir yudum alınır.
Hamilelerde mide bulantısına kekik çayı da iyi gelir. Ancak hamile bayanlar kekik çayını hamileliğin 3. Ayı bitmeden önce içmemelidirler.
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu katıldığı bir TV programında zencefil yemeği tarifi de verdi. Zencefil yemeği tarifi 3 adet patates, 3 adet soğan ve bir baş parmağın yarısı kadar zencefil ile yapılıyor. Zencefil yemeğinin yapımı için patates ve soğanlar doğrandıktan sonra zencefil ince ince doğranır.
Önce bir miktar yağ ile soğan kavrulur. İbrahim Saraçoğlu bu kavurma işlemi esnasında yağın fazla kızdırılmaması gerektiğini, soğanlar ışıldayınca doğranmış patates ve zencefilin ilave edilerek kendi suyunda pişirilmesi gerektiğini ifade etti.

Hamilelikte Nasıl Beslenilmeli ?

Aşırı tuz tüketilmemeli, kızartmalardan ve ağır tatlılardan uzak durulmalıdır.

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu Cevaplıyor

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu katıldığı bir TV programında mide yanması başta olmak üzere mide sorunları çeken kişilere tavsiyelerde bulundu:

Bizim insanımız akşamları çok fazla yemek yiyor. Bu alışkanlıklarından vazgeçsinler. Yemek yedikleri zaman veya durup dururken midelerinde yanma veya yemek borularında yanma başlar. Mide asidinin yemek borusuna doğru çıkmasına reflü denilmektedir.
Mide yanması olduğunda dolaptan çıktığı şekliyle iki yudum süt yani bir Türk kahvesi fincanı süt içilebilir. 2 dakika sonra mide yanması yok olacaktır. 20 dakika sonra yeniden mide yanması başlayabilir. Tekrar 2 yudum süt içilmelidir. 4-5 saat sonra tekrar başlayabilir. Yine iki yudum süt içilmelidir.
Bu tedavi kürü dozunda uygulanırsa mide yanması sorunlarını uzun vadede geçirecektir. Bu nedenle mide yanması sorunları yaşayanlar yanlarında küçük bir şişe süt bulundurmalı, bunu gittikleri yere götürmelidirler. Kürün uygulanmasında aksaklık olursa tedavide başa dönülür. Kür uygulandıkça yanma nöbetlerinin arasındaki süre uzar. 3 günde bir olmaya, bir haftada bir olmaya başlar. Bazı durumlarda mide yanması için uygulanan süt kürü etkisiz de olabilir, hekimin dedikleri uygulanmalıdır.
Süt kürüne ilave olarak akşamları yatmadan önce bir Türk kahvesi fincanı kadar havuç suyu içilebilir. Havuç suyu unutkanlığa karşı da iyidir hem de mideyi ülsere ve gastrite karşı da korur. Akşam içilen havuç suyu mide yanmasına karşı ertesi gün bir silah oluşturur. Yani koruyucu ve önleyicidir. Ancak havuç suyu süt kürü kadar sık uygulanmaz, günde iki defa uygulanır. İstenilirse gündüz de içilebilir. Özellikle yemeklerden önce bir çay bardağını geçmeyecek şekilde içilebilir.
Basit mide yanmalarına bu kürler iyi gelecektir. Fakat bazı reflü ve mide fıtığı sorunları ancak doktor tedavisi ile geçer.
Mide çeperinde yaşayan helikobakter pylori adında bir bakteri vardır. Bu bakteri zamanla mide kanserine neden olur. Bunun için önerilen bir antibiyotik vardır. Midede helikobakter pylori olup olmadığı, solunum testleri, dışkı testleri veya kan testleri ile anlaşılır. Buna karşı doktorun vereceği antibiyotik kullanılmalıdır. Çoğu kişide bulunan bu bakteri tedavi edildikten sonra bile birkaç ay sonra yeniden nükseder. Bunun tedavisi için brokoli kürü uygulanmalıdır. Brokoli kürü bir pozitif, iki pozitif derecesindeki helikobakter pylori sorunlarına çözüm olabilmektedir. Ayrıca bakterinin direnç kazanmasını da önler. Brokoli kürü ülsere karşı da faydalıdır.
Ülsere ve mide kanserine karnabahar iyi gelir. Mide iltihabı ve gastrite karşı da faydalıdır. Karnıbaharın içindeki etkin madde gefernato kolon kanseri ve mide kanserine karşı koruyucudur. Başlangıç aşamasında ise önleyici etki yapar.

Gastrite Ne İyi Gelir ?

Gastrit için kırmızı lahanadan elde edilen U vitamini iyi gelir. 4 damla su yaklaşık 25 kg lahanadır. Bu gastrit için bulunma nimettir.

Ülsere Ne İyi Gelir ?

Haşlanmış karnabahar suyu ve taze sıkılmış havuç suyu iyi gelir.

Related Articles

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor