GASTRİT

Gastrite ne iyi gelir ?

Gastrit kısaca mide zarının iltihaplanmasına denir.  Çoğunlukla bu iltihaba helicobacter denilen bir bakteri yol açmaktadır. Ayrıca besin alerjileri, başka rahatsızlıklar için alınan ilaçlar, alkol ve bağışıklık sistemini tahrip eden hastalıklar da gastrite yol açar. Gastrit tedavi edilmezse bir süre sonra mide yüzeyinde yaralar oluşarak, peptik ülsere dönüşür ki tedavisi oldukça zordur. Peptik ülsere yakalanan birçok kişi bu rahatsızlığı ömür boyu taşırlar. Bu nedenle gastrit teşhisi konulan kişiler rahatsızlıklarını ciddiye almalı ve beslenmelerine dikkat etmelidirler. Aşağıdaki videolarda ibrahim saraçoğlu gastrite ne iyi gelir sorusuna cevap veriyor.

Gastrit tedavisinde doktor bilgisinde tıbbi ilaçlar kullanılsa da esas olarak kişinin beslenmesine dikkat etmesi çok önemlidir.

İçeriklerinde  A,C,K vitaminlerini bolca bulunduran, demir ve kalsiyum ihtiva eden sebzeler gastriti doğal yollardan tedavi eder. Bu sebzelelere örnek olarak, bezelye, lahananın her çeşidi, ıspanak ve brokoli gösterilebilir. Ayrıca beslenmede yağ tüketiminin azaltılması, kızartmalardan ve yağlı etten uzak durulması gerekir. Yağsız et, balık, tavuk  ve yoğurt tercih edilmelidir.

kabak resmi

Besinlerin bazılarında gastrite neden olan helicobacter bakterisi ile savaşan “flavonoid” maddeleri bulunur. Bunlara örnek olarak kızılcık, kereviz, elma, yeşil çay, yaban mersini, kiraz, kabak ve biber gösterilebilir. Öğünlerde bu gıdalara yer verilmesi gastrit ile mücadeleyi kolaylaştırır.

Mideye iyi gelmeyen besinler gastriti azdırır. Ayrıca kafein içeren çay ve kahve gibi içecekler, asitli içecekler ve alkollü içecekler gastrit açısından zararlıdır.

Gastriti olanlar ayrıca hamur işleri, unlu, şekerli mamuller ile aralarına mesafe koymalıdırlar. Market abur cuburları, başta cips ve çikolata olmak üzere atıştırmalık sanayi ürünleri gastriti azdırır, hatta mide zarına zarar verir.

Sitrik asit asit içeren sebze ve meyveler de gastrit için zararlıdır. Bunlara örnek olarak, limon, portakal, domates ve mandalina gösterilebilir.

Baharatlı, acılı ve ekşili gıdalar mideyi tahriş eder. Bu nedenle gastriti olanlar bunlara mesafeli olmalı.

Gastrit belirtileri

Eğer hazımsızlık, midede ekşime, karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, dışkıda anormallik, fazla hıçkırma gibi şikayetleriniz varsa gastritiniz olabilir. Kesin teşhisi doktorun koyması gerekir.

Gastrit tedavisi

Gastritin en önemli tedavisi yediklerine dikkat etmekten geçer. Bir yasaklı listesi oluşturularak, mümkün mertebe bu gıdalardan uzak durmalıdır. Başka rahatsızlıklar için doktora gidildiğinde gastrit rahatsızlığı belirtilmelidir. Doktor gerek görürse asıl ilacın zararını önlemek için mide koruyucu ilaç yazabilir.

Gastrit problemleri olanların çay, kahve, asitli içecekler ve alkollü içecekleri bırakarak bitkisel çay ve ayran içmeleri önerilir. Sırf bunun bile gastrit tedavisinde önemli katkısı olacaktır.

Ayrıca öğünlerde aşırıya kaçılmamalı, geç saatlerde yemek yenilmemelidir.

“Gastrite ne iyi gelir ?” konulu makalemizin yanında “Reflüye ne iyi gelir ?” ve “Mide ekşimesine ne iyi gelir ?” konulu makalelerimiz de bu konuda size yardımcı olacaktır.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor