GASTRİT

Gastrit İçin Zencefil

Gastrit tedavisi için önerilen bitkilerden biridir zencefil. Aslında başka bir çok derde deva olan, kıymeti henüz tam anlamıyla anlaşılamamış bir bitkidir. Tadı acı olduğun bal başta olmak üzere tatlı besinlerle karıştırılarak tüketilen zencefil çayıyla da tercih edilmeye başlamıştır.

Gastrit Nedir?

  Gastrit toplumumuzda sıkça rastlanılan mide rahatsızlıklarından birisidir. Midenin içini kaplayan zarın iltihaplanması veya bir şekilde zarar görmesi sonucu oluşur. Basit vakalarda mide kendi kendini onaracak güçtedir. Fakat gastrite neden olan faktörlerin devamı halinde gastrit daha ileri bir boyuta taşınacaktır.

Gastrit neden olur derseniz, en genel cevap kötü beslenmedir. Dengeli beslenen, düzenli yaşayan birinin gastrite yakalanma olasılığı düşüktür. Bununla birlikte düzenli kullanılan ilaçlar ve sindirim sistemimizde bulunan H. Pylori bakterisi yemesine içmesine dikkat eden kişileri bile gastrit ile tanıştırabilir.

Gastrit teşhisi konulan kişilerin bundan sonra yeme içmelerine ve yaşam biçimlerine biraz daha dikkat etmeleri gerekir. Eğer gastrit başlangıç safhasında ise ağrı yapmayabilir veya hafif ağrılar yaşanabilir. Gastrit önemsenmezse mide ülseri başta olmak üzere başka sindirim rahatsızlıklarına yol açabilir. Bu nedenle ihmal edilmemelidir.

zencefil resmi
Fotoğraf http://tr.wikipedia.org dan alınmıştır

Zencefilin Faydaları 

 Zencefil son yıllarda mutfağımıza giren ve yerini giderek sağlamlaştıran bir bitkidir. Ana vatanı Güney Asya olan zencefil çok önceden beri mide rahatsızlıkları ve öksürük başta olmak üzere çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Çiğ veya çayı yapılarak tüketilmektedir. Yemeklere de katılmaktadır.

Zencefil mikrop öldürücü özelliği nedeniyle gastrit tedavisinde destekleyici olarak kullanılmaktadır. Fakat tüketim dozu ve hastalığın hangi aşamasında kullanılacağını doktor belirlemelidir. Zencefilin mide zarını tahriş etme ihtimali bulunmaktadır. Bu nedenle fazla tüketimi gastriti azdırabilir.

Sözün kısası azı karar çoğu zarar diyebiliriz.

Bu konu ile ilgili olarak “Gastrite ne iyi gelir ?” ve “Mide ağrısına ne iyi gelir ?” konulu makalelere göz atmanızı tavsiye ederiz.

 Teşekkürler http://tr.wikipedia.org/

Related Articles

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also
Close
Back to top button
biliyor