GASTRİT

Safra Reflüsü Kaynaklı Gastrit Belirtileri

Gastrit halk arasında sıkça görülen mide rahatsızlıklardan biridir. Bazen ciddi bir belirti göstermez. Bu yüzden bir çok kişi gastrit olduğunun farkında bile değildir. Gastrit dediğimiz hastalık mide iç yüzeyinin herhangi bir sebebe bağlı olarak iltihaplanmasıdır.  Gastrit alkol, yanlış beslenme veya stres kaynaklı olabileceği gibi uzun süreli hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların tesiriyle de oluşabilir.

Gastritin bir çeşidi de safra reflüsü kaynaklı olanıdır. Bu makalede safra reflüsü ve buna bağlı olarak gelişen gastrit hakkında bilgi verilecektir.

Safra Reflüsü Kaynaklı Gastrit Belirtileri

Karın Ağrısı

Safra dediğimiz şey karaciğerin salgılanıp safra kesesinde toplanan bir sıvıdır. Bu sıvının sindirim sisteminde önemi büyüktür. Oldukça etkili olan bu sıvı safra kesesinden ince bağırsağa geçerek midenin sindiremediği besinlerin emilimini sağlar.

Midenin başında ve sonunda kapakçıklar vardır. Bu kapakçıklar mideyi yemek borusundan ve ince bağırsaktan ayırarak diğer organların veya midenin zarar görmesini engeller. Eğer bir şekilde mide ile ince bağırsak arasındaki kapakçık zarar görürse ince bağırsaktan mideye yarı sindirilmiş besin parçacıkları akabilir ki içeriğinde safra sıvısı da vardır. Safra oldukça asitli bir sıvı olduğundan mide ile temas ettiğinden midedeki asit düzeyini artırır. Bu durum hem midenin zarar görmesine hem de karın ağrısına sebep olur.

Ayrıntılı olarak tarif ettiğimiz bu olayın zaman zaman tekrarlanmasına safra reflüsü denir.

reflü resmi
Reflü oluşumu (Fotoğraf www.pendiksifa.com.tr den alınmıştır)

 

Mide Ekşimesi

 Eğer sizde safra reflüsü varsa bunun belirtilerinden birisi mide ekşimesidir. Bu ekşime karının üst bölgesi ve boğazda yanma şeklinde hissedilir. Mide ekşimesi daha çok yemek yedikten sonra veya geceleri yatarken daha sık görülür.

Bulantı ve Kusma

 Safra reflüsünün bir belirtisi de mide bulantısıdır. Bulantıya bağlı kusma ve iştah kaybı görülebilir. Eğer kusmuğunuzda kan varsa veya kahve telvesi gibi kusuyorsanız vakit geçirmeden bir sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.

Kilo Kaybı

Kronikleşmiş safra reflüsü mide bulantısı ve iştah kaybına bağlı olarak kilo kaybına sebep olabilir.

 

Bu makalemizle ilgili olarak “Mide ağrısına ne iyi gelir ?” ve “Gastrite ne iyi gelir ?” konulu makalelerimizi inceleyebilirsiniz.

Teşekkürler www.pendiksifa.com.tr

Related Articles

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor