REFLÜ

Mide Ekşimesi Nedir ?

Mide ekşimesinin en basit tanımı, tarifi zor bir şişkinlik hissi ile birlikte mideden yukarı oluşan yanma hissidir. Genel sebebi kötü beslenme veya stresli yaşamdır. Bununla birlikte bir çok iç hastalık da mide ekşimesi şeklinde belirti verebilir. Buna dikkat etmek gerekir.

Mide ekşimesinin en bilinen ilacı muzdur. Bir tane muz yiyin, yetmedi bir tane daha yiyin mideniz biraz olsun yatışacaktır. Bu konuda geleneksel formül süttür. Bal ile karıştırılıp içilirse daha iyi olur. Gerçi süt ile mide ekşimesi geçirme yöntemi konusunda tıp dünyasında fikir ayrılıkları vardır. Bir kısmı yıllarca mideye iyi geldiği söylenen sütün aslında midede gaz birikmesine yol açtığı bu da ağrıyı nüksettireceği gerekçesiyle faydasız hatta zararlı görmektedir. Bir kısım uzmanlar ise sütün gaz yaptığını kabul etmekle birlikte mide ekşimesine sütün iyi geldiğini -bir veya iki bardakla sınırlandırmak kaydıyla- düşünmektedirler. Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu da sütün mide ağrılarına iyi geldiğini düşünenlerdendir.

Mide ekşimesi ağır yemeklerden kaynaklanıyor ise sindirimi hızlandırmak için maden suyu veya hazmettirici bitki çayları iyi gelecektir. Fakat midenin fazla doldurulmaması, uzanıldığı zaman kafanın yüksekte kalması gerekir ki reflü ağrısı çekilmesin.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also
Close
Back to top button
biliyor