REFLÜ

Mide Yanması Nedir ?

Mide yanması genellikle yemek sonraları midede oluşan volkan patlaması türünde bir histir. Midede zamanla oluşan yaralar mide asitinin etkisiyle tahriş olur, yanma hissedilir. Esasen kişi midesinde neyin yanma yaptığını deneyimleri ile tespit edebilir. Bu maddeler midede asit üretimini artıran baharatlı, acılı, gaz yapıcı, yağlı veya ekşili gıdalardır.

Mide yanması uzun süren kötü beslenmenin yıllarca devam eden negatif etkisidir. Mide yanması için kullanılan ilaçlar sorunu kökten çözmek yerine midenin asit salgılamasını azaltıcı veya asiti yatıştırıcı ilaçlardır. Kullanıldığında geçici yarar görürsünüz, fakat ker seferinde kullanmanız gerekir. Bu nedenle mide yanmasının gerçek ve kalıcı tedavisi beslenme alışkanlığını düzene sokmaktır.

Öncelikle mide yanmasına neden olan besinler tespit edilmelidir. Sindirimi zor olan yağlı besinlerin parçalanması için daha fazla su ve asit gerekir. Kurufasulye gibi gaz yapan gıdalar da sindirim esnasında gaz açığa çıkartır, bu gazlar midede yanma yapar. Bu konuda kişi kendisinin doktoru olmalıdır. Ne yanma yapıyorsa onu ölçülü tüketmelidir.

Mide yanmasının başlıca sebeplerinden birisi gastrittir. Gastrit midenin iç yüzeyinin bakteri iltihabı veya asit etkisi ile tahriş olması ile meydana gelir. Midede yaralar oluşmaya başladıysa acılı ve baharatlı besinleri sindirmek için üretilen salgılar yara nedeniyle yangı oluşturacaktır.

Reflü de yanma şeklinde etki yapar. Reflü midede parçalanan besinlerin gerisin geri yemek borusuna kaçması ve geçtiği yerde yangı oluşturmasıdır. Reflü oluşumunun sebebi de aynı gastrit gibi kötü ve fazla beslenmektir.

Sırf öğünlerde ölçülü tüketerek mide yanması problemlerinden kurtulmak mümkündür. Bununla birlikte psikolojik nedenlerle oluşan mide yanmaları da vardır. Kişi stresli ve gergin bir yaşam sürüyorsa ister istemez mide salgıları çoğalacak, bu da yanma meydana getirecektir. Sinirlenince, üzülünce kendini yemeğe veren insanların amacı aslında midede çıkan isyanı bir şekilde bastırmaktır.

Eğer dengeli beslendiğiniz halde mide yanmalarınız geçmiyor ise mide yanmasının psikolojik kaynaklı olduğu düşünülebilir. Bunun çözümü kişinin hayatı hakkında radikal kararlar vermesidir. Bazı huylarını bırakması, işini veya yaşadığı değiştirmesi çözüm olabilir. Psikolojik kaynaklı mide yanmalarında psikolojik destek almak yararlı olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
biliyor