REFLÜ

Mide yanması ve tedavisi

Mide yanması ağır yemeklerden sonra, midenizin tepki gösterdiği gıdalardan sonra ya da baharat miktarı fazla olan yiyecekleri tükettikten sonra sıkça görülebilmektedir. Bu şekilde oluşan mide yanmalarından kaçınabilmek için midenizde bu tür tepkilere yol açan yiyecek veya içecekleri daha sonra tüketmemek kaydıyla bir yerlere not edip sağlığınız için en uygun beslenme şeklini oluşturabilirsiniz. Fakat mide yanmasının sebepleri sadece bu saydıklarımızdan ibaret değildir. Mide yanmasına gıda alerjisi durumu, bakteriyel enfeksiyonlar, safra kesesi rahatsızlıkları, stres veya mide ülseri, mide bulantısı gibi bir çok rahatsızlık sebebiyet verebilmektedir.

Eğer mide yanması veya mide bulantısı şikayetiniz sürekli bir duruma geldiyse kendiniz bir çözüm tedavisi aramadan önce uzman bir doktora görünmeniz, sağlığınız açısından daha etkili olacaktır.

Mide Yanmasına Ne  iyi gelir?

Mide yanmasına sebep olan temel neden mide asidinin aşırı derecede üretilmesidir. Mide asidinin daha fazla salgılanmasının sebebi ise sindiriminin zor olduğu besinlerin mideye girmesinden dolayıdır. Eğer sindirimi zor olan besinler tüketirseniz mideniz daha fazla asit salgılayacak ve buna bağlı olarak midenizdeki yara (ülser vb.) yanma hissi oluşturacaktır. Reflü rahatsızlığından şikayetçi olan hastalarda ise mide asidinin fazla salgılanması asidin yemek borusuna çıkmasına neden olur ve aside dayanıklı olmayan yemek borusu size yanma hissi vermeye başlar. Saydığımız bu belirtileri azaltmak için ilk önce midenizin asit salgılamasını kontrol altına almalısınız. Bunun için antiasit ilaçlar kullanabilirsiniz. Genellikle çiğneme tabletleri olarak satılan bu ilaçları eczanelerden reçetesiz bir şekilde temin edebilirsiniz.

Mide yanması şikâyetini azaltmak için diğer yöntemler

Kekik ve zencefil çayları mide yanması şikâyetini azaltan bitki çayları arasında yerlerini almışlardır. Bu çaylar tükettiğiniz besinlerin sindirilmesine oldukça katkı sağlar. Çayı demledikten sonra ılımasını bekleyip tüketebilirsiniz. Ayrıca tatlı bir çay isterseniz 1 çay kaşığı bal ile karıştırabilirsiniz. Tatlandırıcı olarak bal önermemizin sebebi ise balın mide asidi şikayetlerine ve ülserin neden olduğu ağrılara iyi gelen geleneksel yiyecekler içerisinde olmasıdır. Her gün organik olmak kaydıyla 1 çay kaşığı balı çeyrek çay kaşığı tarçın ile karıştırarak tüketmek midenizin sakin kalmasını sağlayacaktır.

Eğer ki mide yanma şikayetinizin sebebi aşırı gaz ise sırtınız yere dik olacak şekilde oturduktan sonra midenizi dairesel hareketlerle ovun. Gazın atılmasına yardımcı olacaktır.

Yoğun streste mide ağrısı, yanması ve spazmları gibi rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Stresinizi bu gibi durumlara yol açmamak için spor veya nefes alma teknikleri ile kontrol altına almalısınız.

mide yanması
Muz tüketmekte mide yanmasını bir miktar azaltmaktadır.

Uzmanların en çok tavsiye ettiği şey ise mide yanması yaşayan kişilerin yemekten sonra hemen uzanmamalarıdır. Sırtınızı dik bir şekilde ayaklarınızı uzatabilirsiniz. Bu genellikle reflü rahatsızlığı yaşayan kişilere önerilen bir yöntem olsa bile mide yanması yaşayan kişilerde de oldukça etkili olmaktadır.

Uyumadan 2-3 saat kadar önce yemek yemeyi bırakmalısınız. Uyurken mide asidi salgılanması reflü hastalığı yaşayan kişilerde mide yanmasına sebep olmaktadır.

Midenizde yada yemek borunuzda yanma hissi oluşumunu engellemek için uyurken başınızın altına 1 yastık fazladan ekleyebilirsiniz.

Makalemizle ilgili dikkat etmeniz gereken husus;
Saydığımız bu yöntemler genel olarak önerilen ve evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz, hiçbir şekilde zararı vücudunuza zarar vermeyecek olan tedaviler olmasına rağmen mide yanması gibi rahatsızlıklarda bu tedavilerin yanında uzman bir doktora görünmelisiniz. Çünkü mide yanmasının süreklilik gösterdiği kişilerde mide ülseri, reflü, süreklilik gösteren mide bulantısı gibi ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Mide yanması hissettiğinizde muayene olmanız bu rahatsızlıkların erken teşhisini sağlar. Erken teşhis konulan mide rahatsızlıkları genellikle ciddi bir hastalığa dönüşmeden tedavi edilebilmektedir.

Bir başka yazımız olan Aşırı stresin mideye etkileri başlıklı makalemizde mide bulantısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor