REFLÜ

Mide ekşimesine ne iyi gelir ?

Mide ekşimesi zaman zaman zaman herkesce yaşanan bir rahatsızlıktır. Mide ekşimesine ne iyi gelir sorusunun cevabı ağır yemeklerden kaçınmak ve yemekten hemen sonra yatmamaktır. Midedeki ekşime basit tedbirler ile geçmiyorsa gastrit, ülser veya başka hastalıkların habercisi olabilir.

Mide ekşimesine en iyi gelen şeyler ekşimeye neden olan yağlı, acılı, baharatlı yiyeceklerden bir süre uzak durarak perhiz yapmak ve çay, kahve ve kolayı bir süre bırakarak bitkisel çaylar kullanmaktır.

Mide ekşimesi, üşütme sonucu da olabilir. Kusma ve ishal eşlik edebilir. Bu durumda sıvı takviyesi yaparak dinlenmek yerinde olacaktır.

Tekrarlayan mide ekşimesi şikayetleri ise ciddiye alınmalıdır. Dikkat edilmezse reflü veya ülser gibi mücadelesi zor hastalıklara dönüşebilir.

lahana resmi

Mide ekşimesine iyi gelen besinler

Elma, patates ve muz rahatlıkla tüketilebilen ve mideyi rahatlatan besinlerdir. Midede yanma varsa, asitli salgı çoğalmış demektir. Mide asitlerini, lahana (lahananın her türü), brokoli, bezelye, yeşil baklagiller ve ıspanak gibi besinler dengeler. Lahanayı haşlayıp suyunu içerseniz kısa vadede faydasını görürsünüz. Yine aynı şekilde kafeinli ve asitli içecekler yerine, ıhlamur ve papatya gibi bitki çaylarını kullanırsanız mideniz bir süre sonra rahatlayacaktır.

Meyan kökü de mide dostudur. Mide ekşimesi probleminiz varsa aktardan alacağınız meyan kökünü kriz zamanlarında sıcak su ile demleyip suyunu içebilirsiniz.

 “Mide ekşimesine ne iyi gelir ?” konulu makalemize ilave olarak “Mide ağrısına ne iyi gelir ?” ve “ Reflüye ne iyi gelir ?” konulu makalelere göz atmanızı tavsiye ederiz.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also
Close
Back to top button
biliyor