GASTRİT

Helipak kullananlar ne yememeli

Helipak helikobakter pilori kaynaklı gastrit sorunlarında kullanılmaktadır. İçerdiği antibiyotik (klaritromisin ve amoksilinin) bu bakteriyi öldürürken mide asitlerini azaltmak ve mide yaralarının hastaya acı vermesini önlemek için lansoprazol ihtiva eder.

Eğer bu ilacın içerdiği etken maddelere alerjiniz var ise doktorunuza buna hatırlatmanız gerekir. Doktorunuz size aynı etkiyi yapan başka bir ilaç reçete edecektir.

Kronik böbrek hastalığınız, alerjik sorunlarınız varsa, karaciğer veya bağırsakta sorunlarınız var ise muayene esnasında bu durumu doktora söylemeniz gerekmektedir. Bunlardan başka kronik bir hastalığınız var ise bunu da belirtmelisiniz. Çünkü Helipak adlı ilaç bazı ilaçlarla etkileşime girdiğinde istenmeyen yan etkiler yol açabilmektedir.

Helipak aç iken ağızdan alınır. Bu ilacı yiyeceklerle beraber almayınız. Helipak kullananlarda yan etki olarak solunum problemleri, baş ağrısı, tat alma bozukluğu,  ishal ve kabızlık gibi şikayetler görülebilmektedir.

Helipak kullananlar ne yememeli

Bu ilaç aç iken yenildiği için öğünlerden bir saat önce alınması veya yemek yedikten 2-3 saat sonra alınması gerekir. Yiyeceklerle birlikte alınmamalıdır.

Bununla birlikle herhangi bir yiyeceğin Helipak ile etkileşime girip zehirlenmeye yol açtığı söylenemez. Fakat yiyecekle birlikte alınırsa etkisi azalır.

Helipak kullananların dikkat etmesi gereken husus yiyeceklerden ziyade kronik hastalıklar ve ilaçlardır. Bu ilacın bazı ilaçlarla birlikte alınması uygun olmayacağından doktorunuz size bu ilacı yazmadan önce kullanmakta olduğunuz ilaçlar ve kronik hastalıklarınız hakkında bilgi vermeniz gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
biliyor