BAĞIRSAK HASTALIKLARI

Bebeklerde amip nasıl geçer

Amip tek hücreli ve gayet basit bir yapısı olan bir mikroorganizmadır. Vücuda ağız yoluyla, yani içilen su ve yenilen gıdalarla girer. Kalın bağırsağa tutunmayı başarırsa bir süre hiçbir şikayete neden olmadan çoğalır ve bir süre sonra bulunduğu bölgeyi enfeksiyona neden olur.

Amip olan kişide en sık rastlanan şikayetler ishal ve karın ağrısıdır. Bu şikayetlere ilave olarak bazen ateş, dışkıda kan, dışkının sümüksü yapıda olması, karında şişlik, sağ kaburganın altında ağrı-hassasiyet gibi şikayetler görülebilir.

Bebeklerde amip neden görülür

Günümüzde şehir suları düzenli olarak dezenfekte edildiğinden amip gibi mikropların çoğalması ve insana bulaşması çok nadirdir. Fakat kırsal kesimdeki içme suları yeterince dezenfekte edilmediğinden ve insan ve hayvan dışkıları kolayca sulara karışabildiğinden köylerde amip vakalarına rastlanabilmektedir.

Küçük tatil bölgelerinde de zaman zaman amip sorunu yaşanmaktadır. Çünkü insanların sadece tatile geldiği bazı küçük yerleşim yerlerinde yazın nüfusun aşırı artması nedeniyle temiz su sıkıntısı çekilebilmektedir.

Bebeği amipten korunmak için ne yapmalı ?

Suyu riskli bir bölgede yaşıyorsanız suyu kaynatarak kullanmanız gerekir. Bebekler sürekli ellerini ve çevresindeki cisimleri ağzına götürme eğilimde olduklarından ortamdaki eşyaların ve ellerinin temiz tutulması gerekir. Bebeğin etrafındaki kişilerin ellerinin de temiz olması gerekir.

Sebze ve meyveler tüketilmeden önce iyice yıkanmalıdır.

Bebeklerde amip nasıl geçer

Bebeğinizde ishal ve karın ağrısı gibi şikayetler varsa kilo alamıyorsa ve kakası eskisine göre farklı ise bebeğinizi doktora götürünüz.

Bebekte amip olup olmadığı yapılan testlerden sonra anlaşılacaktır. Eğer bebekte amip var ise doktorunuz Reflor veya Flagyl gibi ilaçları verecektir. Bu ilaçları doktorun dediği şekilde kullandığınız takdirde bir iki hafta içerisinde bebeğin bünyesindeki amip temizlenecektir.

Bebekte yeniden amip görülme, yani hastalığın tekrarlama ihtimali vardır. İstenilirse tıbbi tedaviye ek olarak bitkisel tedavi uygulanabilir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor