BAĞIRSAK HASTALIKLARI

Bağırsak iltihabı belirtileri

Belli bir yaştan sonra çok daha sık görülen ve kişinin gündelik yaşantısını büyük ölçüde olumsuz olarak etkileyen hastalıklardan bir tanesidir. Bağırsağın belli bir bölümü ile birlikte tamamının iltihap kapması sonucu bu hastalık meydana gelir. Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis bu hastalıkta da büyük önem taşıyor ve gerekli müdahaleler yapılmadığı takdirde ne yazık ki ölümle sonuçlanabiliyor. Ülseratif kolit de bu hastalığın bir diğer türü ya da aşaması olarak bilinir ve bu hastalıkta anüsteki belirgin yaralar hastayı çok daha fazla rahatsız etmektedir. Tedavi edilmediği takdirde yine bağırsak iltihabında olduğu gibi ölümcül bir süreci de beraberinde getirecektir.

Hastalığın çok sayıda nedeni var ve bunun başında kesinlikle beslenme düzeniniz geliyor. Beslenme düzeni ile birlikte tükettiğiniz gıdalar ve bu gıdaları hangi öğünlerde tükettiğiniz de büyük önem taşıyor. İnsanlar henüz bu konuda çok da bilinçli değil ve yapılan hatalar ne yazık ki can yakıcı sonuçlara götürebiliyor. Dilerseniz bu hastalığın belirtilerine ve nedenlerine hep birlikte göz atalım ve bilgi sahibi olmaya çalışalım…

bagirsak-iltihabi

Bağırsak İltihabı Belirtileri ve Nedenleri

Bağışıklık sistemindeki bozukluk ve daha da önemlisi aşırı stres, bu hastalığın en önemli nedenlerinden bir tanesidir. Tükettiğiniz sağlıksız gıdalar ve tuvalet düzeninizin olmaması da bu hastalığa neden olabilecek sorunlar arasında yer alıyor. Tuvaletinizi tutuyor ya da gün içerisinde tuvaletinizi yapmaya çıkmıyorsanız eğer sizler de risk grubunda yer alıyorsunuz demektir. Hastalığın belirtilerine göz atacak olursak eğer bunun başında ishal geliyor. Tek başına bir belirti olduğunu söylemek yanlış olacaktır çünkü sıranda bir insan da gündelik hayatında ishal olabilir ancak bu zaman dilimlerinin sayısı artıyor ve abartılı bir şekilde ishal olduğunuzu fark ediyorsanız dikkatli olmanızda fayda var diyebiliriz. Yüksek ateş ve buna bağlı olarak şekillenen yorgunluk da yine hastalığın en büyük belirtilerinden bir tanesidir. Ateşinizin sürekli olarak yükselmesi ve fiziksel olarak iş yapma isteğinizin ortadan kalkması ile birlikte bu hastalığın meydana gelmesi de çok yüksek ihtimal olarak karşımıza çıkıyor.

Kramplar ve şiddetli karın ağrısı da yine bu hastalığın en önemli belirtileri arasında yer alıyor. Özellikle karın bölgesinde meydana gelen kramplar çok daha rahatsız edici bir hal alacaktır ve bu rahatsız edici durum bir süre sonra hareket etme yetinizi kaybetmenize de neden olacak ve sizi daha zor durumda bırakacaktır.

Dışkıda kan görülüyorsa eğer bu da sizleri tedirgin etmeli çünkü bu normal zamanlarda karşılaşacağınız bir durum değildir ve bağırsak iltihabının en önemli belirtileri arasında yer almaktadır. Dışkıda meydana gelen kan, zaman zaman bağırsak kurdunun belirtileri olarak da gösteriliyor bu yüzden uzman kontrolünde tetkiklerin yapılması çok daha doğru olacaktır ve en azından kesin sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor