BAĞIRSAK HASTALIKLARI

Apandist ağrısı nasıl olur

İnsan vücudunda karın bölgesinin sağ alt kısmında beliren bir ağrı ile birlikte apandisit şüpheleri de artıyor ancak her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da tek bir belirtiyi apandisit olarak nitelendirmek çok da doğru olmayacaktır. Kalın bağırsak ile etkileşim halinde olan ve kalın bağırsağa bağlı bir şekilde görevini yerine getiren apandisit, enfeksiyon ile birlikte şiddetli bir ağrıyı da beraberinde getirir. Mide bulantısı ve sık sık kusma ile birlikte yüksek ateş de apandisit hastalığının en önemli belirtilerinden bir tanesidir ve bu belirtiklerin artması ile birlikte bir uzmandan yardım almanız da tavsiye ediliyor.

Az önce de bahsettiğimiz gibi birtakım enfeksiyon durumlarında da kişi apandisit hastası olduğunu düşünmeye başlıyor ancak tetkikler sonucunda bu kanıya varmanız mümkün çünkü apandisit kolay rastlanan ya da ortaya çıkan bir hastalık değildir. İlgili bölgede meydana gelen bir iltihaplanma ya da alerjik reaksiyon da sizleri rahatsız edebilir bu yüzden erken karar vermemek gerekiyor ve bir uzmandan yardım almak en doğrusu olacaktır.

apandisit

Sindirim kanallarında meydana gelen ve aşırı gaz nedeniyle ortaya çıkan rahatsızlıklar da yine apandisit gibi algılanabilir. Yukarıda belirttiğimiz nedenler apandisitin en belirgin nedenleridir ancak her zaman söylediğimiz gibi bir uzmana görünmeden bunun kararını vermek de çok doğru olmayacaktır. Apandisit çok daha şiddetli bir ağrıya neden olur ancak gaz sıkışmasında bu tür bir ağrı karşınıza çıkmaz ve sizi aşırı derecede rahatsız edecek boyuta ulaşmaz.

Bunun yanı sıra hamilelik döneminde kadınlarda ilgili bölgenin şiştiği fark edilir ve ağrılar da daha belirgin hale gelir. Uzmanlar bu konuda da sizleri uyarıyor ve bu şişliğin illa ki apandisit hastalığı belirtisi olmadığını söylüyorlar. Ağrıların artmışsa ve bununla birlikte yüksek ateş ve mide bulantısı da görülüyorsa tedirgin olmanız gayet normal ve bir doktora görünerek sizler de konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Apandisit tedavisi çok zahmetli bir süreci beraberinde getirmiyor, bu yüzden tedirgin olacağınız ya da sıkıntıya düşeceğiniz herhangi bir durum da söz konusu değildir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor