GASTRİT

Gastrit neden olur

Gastrit neden olur, gastrite neden olan sebepler nelerdir ?

Ciddi yaralanmalar veya önemli bir hastalık geçirmek

Midede olmasa bile vücudun herhangi bir yerinde ciddi bir yaralanma olursa bu dolaylı olarak gastriti tetikleyebilir. Mideye kan akışını etkileyen bir hastalık midenizdeki asidi arttırarak gastrite neden olur.

Stres

Midede bir sorun olursa bunun sebebinin, üzüntü, stres ve keder olma ihtimali hiç de uzak değildir. İnsanın ruh hali bozuk olduğunda bu mide asitlerine yansır ve dolaylı olarak mide iç yüzeyinde aşınma başlar.

Alkol

Zaman zaman şu kadar tüketildiği takdirde şöyle de bir faydası var diye suni haber yaptırılan şarap veya diğer alkollü içkiler mide ve bağırsakların en büyük düşmanıdır. Hem kalorilidir, hem de hücrelerin daha kolay yıpranmasını sağlar.

Ağrı kesici ilaçlar

Aspirin, romatizma ilaçları veya başka ağrı kesiciler mideyi kolayca tahrip edebilirler

Helikobakter Pylori

Helikobakter Pylori ve benzeri mikroplar nüfusun yarısından fazlasında bulunur. Ama sadece bazılarında enfeksiyonlara neden olacak kadar etkilidir. Tedavi edilmediği takdirde gastrit, ülser ve mide kanserine neden olur.

Radyoaktif tedaviler

Daha önceden kanser tedavisi veya başka ağır bir hastalığın tedavisi esnasında mide de zarar gördüyse gastrit başlayabilir.

Bağışıklık sistemi hastalıkları

Bağışıklık sistemindeki bozulma mideyi de etkiler.

Besin alerjileri

Alerjen gıdalar mide iç yüzeyini erozyona uğratabilir. Bunlar gastrit tetikleyicisidirler. Her kişinin alerji duyduğu gıdalar farklı olabilir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor