MİDE ÜLSERİ

Mide ülseri ağrısını ne geçirir

Mide ülseri çok fazla ağrı yaratan bir rahatsızlıktır. Mide asitinden ve yanlış beslenmeden kaynaklı oluşan mide ülseri mide dokusundaki tahriş olmuş iltihaplı yaralardır. Özellikle geceleri dayanılmayacak derecede ağrı oluşturan bu yaraları önlemenin ve tedavi etmenin yolunun yediğimiz yiyeceklerden geçtiğini uzmanlarda sürekli belirtiyorlar. İnsanlar yediklerine dikkat etmezse verilen ilaçlar bir noktaya kadar iyileşme sağlıyor ve bu ağrılar devam ediyor.

Herkesin midesindeki asit oranı farklıdır. Yediklerimizin sindirilmesini kolaylaştıran bu asit midede sürekli salgılanır. Uzun açlık dönemlerinde veya asitli yiyecekler yenilip içildiğinde bu asit mide dokusuna zarar vermeye başlar ve sonucunda mide ülseri dediğimiz çok zor iyileşen ve şiddetli ağrılar oluşturan hastalığa sebep olur.

Mide ülseri için beslenmenin çok önemli bir faktör olduğunu belirttik. Peki, “mide ülserine yakalanmamak için hangi besinleri kullanmamız gerekir?” sorusunun yanıtı ise:

-Yağlı besinlerden özellikle patates cips, yumurta, tavuk kanadı, fastfood ürünleri, sucuk ve salam gibi işlenmiş ürünler, pastane ürünler ve sığır eti gibi doymuş yağ oranı yüksek gıdalardan uzak durmanız gerekir. Bu gıdalar içerisindeki yağ oranı sebebiyle midenize zarar verebilir.

-Büyükler hep sütün ve süt ürünlerinin mideye iyi geldiğini söylemektedir fakat yapılan araştırmalar süt ve süt oranlarının midede gaz yapıcı etkisi olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Bu durumda sütün mideye zararlı yiyecekler içine girmesine sebep olmuştur.

-Kızartma ürünleri oldukça az tüketilmelidir. Kızartmalardaki trans yağlar mide ülserine davetiye vermektedir.

-Mide ülserini tetikleyenlerden birisi ise alkoldür. Alkol teknik olarak bir besin maddesi olmayabilir. Fakat gözlemler göstermektedir ki mide ülseri olan kişilerin çoğunluğu alkol kullanmaktadır. Bilimsel olarak bu durum için bir açıklama henüz getirilmedi.

-Çok fazla kafeinde mide ülserine sebep oluyor. Kola, yeşil çay, siyah çay ve kahvede bulunan kafein mide asidini artırarak mide ülseri oluşmasına sebep oluyor.

Yukarıda sizlere mide ülserinin oluşmasına sebep olan besinlerden bahsettik. Bu besinleri olabildiğince az kullanmanız gerekiyor. Özellikle hassas bir mideye sahipseniz hiç kullanmamanız daha iyi diyebiliriz. Mide ülseri ağrısını ne geçirir? Sorusunun cevabı ise:

-Mide ülserinden kaynaklı ağrıyı geçirmenin en etkili yöntemi düzenli beslenmektir. Bu dönemde hayatınızdan pastırma, sucuk, salam ve sosis gibi işlenmiş gıdaları çıkarmanız ülserden doğan ağrınızı hafifletecektir.

-Acı biber, karabiber gibi yiyecekler mideyi yaktığı için ağrı çekmenize sebep olur. Bu yüzden bu yiyeceklerden de uzak durmalısınız.

-Kola gibi asitli içecekler midenizin asitini artıracaktır kullanmamanız gerekiyor.

-Mide ülserinden doğan ağrılar için olabildiğince sulu gıdalar tüketmeniz faydalı olacaktır.

-Papatya ve keten tohumu çayları mide ülseri ağrısına iyi gelir. bu yüzden ağrı çektiğiniz zaman bu çaylardan tüketebilirsiniz.

-Zeytinyağlı olarak hazırlanan kudret narı da mide ülserine iyi gelir. Ağrınızı da azaltabilir.

-Muz mideye iyi gelen meyvelerden biridir. Bu yüzden özellikle ara öğünlerde muz yiyerek midenizde ülserden doğan ağrıları azaltabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Midemde ülser vardı fakat doktora gittim bir kaç ilaç yazdı pek faydası oldugunu görmedim. Şimdi buradaki makaleyi okudum şifalı bitkileri deneyerek bu sefer atlatmayı deniyeceğim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
biliyor