MİDE AĞRISI

Mide Kanamasından Ölen Var Mı?

Halk olarak hastalıkları başlıca iki ana kategoriye ayırıyoruz. Birincisi ucunda ölüm olan hastalıklar, ikincisi öldürmeyip süründürenler…

Mide kanaması vakaları her iki gruba da girebilir. Bazen yoğun kanama olur, müdahalede de geç kalınırsa hasta kaybedilebilir. Çoğu zaman da mide kanaması öldürmez ama bu rahatsızlık ömür boyu sürer.

Mide Kanaması Neden Olur Nasıl Anlaşılır ?

Ülser veya gastrit gibi müzmin mide rahatsızlıkları olan kişilerde ilaç kullanımı, yoğun stres veya alkol kullanımı tetikleyici olur ve mide kanamasına sebebiyet verebilir. Bazen problem midede değil de bağırsaklarda da olabilir. Sindirim sistemi ile ilgili bir çok hastalığa bağlı olarak mide kanaması oluşabilir.

Yemek borusundaki aşınmadan tutun, ince bağırsaklardaki yırtılmaya kadar her türlü sindirim sistemi sorunu sonucu oluşan kanamaya mide kanaması denmektedir.

Başlıca belirtisi dışkının koyulaşmasıdır. Aynı zamanda mide bulantısı ve kusma olur. Kusmuk köpüklü veya kanlı olabilir. Bu belirtilerin yanı sıra mide kanaması geçiren kişinin başı döner, kendini dermansız hisseder. Kuvvetli kanamalarda bayılma bile görülebilir.

Bazen kişi midesinde kanama olduğunu aklına getiremez. Yakınları bu şikayetleri görür ve onu hastaneye getirirler.

Hastaneye gelen hastaların tansiyon ölçümleri düşük, nabızları ise yüksek çıkar. Eğer çok ciddi bir durum ise serum verilir, hatta kan takviyesi yapılır. Damar yolu açılarak mide asitlerini baskılayıcı ilaçlar verilir.

Mide kanamalarını en çok kan sulandıran ilaçlar ile şiddetli ağrıkesicilerin kullanımı yol açmaktadır. Alkol ve bilinçsiz ilaç kullanımı da eğer önceden beri ülser, gastrit, ülseratif kolit gibi sorun varsa tetikleyici rol üstlenir.

Mide kanaması çoğunlukla orta yaşın üzerindeki kişilerde görülür. Bunun sebebi yaşa bağlı olarak iç organların yıpranması ve düzenli ilaç kullanımının sindirim sisteminde yarattığı tahribattır.

Yakınlarınızda birisi mide kanaması geçirmişse yapmanız gereken en doğru şey onu doğruca hastaneye götürmektir. Zaman kaybı, aynı zamanda kan kaybı demek olup öldürücü olabilir. Mide kanaması geçiren kişiler kustukları için onları yan yatırmak daha iyi olacaktır. Böylece şuursuz halde iken kusmukları onları boğmaz.

En sık görülen mide kanaması vakaları mide ülseri nedeni ile oluşanlardır. Ülser kaynaklı mide kanamasında  enjeksiyon tedavisi, klips tedavisi veya argo lazer tedavisi denilen yöntemler uygulanır.

Mide Ülseri Neden Oluşur Nasıl Tedavi Edilir ?

Mide ülserinin başlıca üç sebebi vardır. Birincisi helikobakter pylori denilen mide mikrobu. Çoğu kişide bulunan bu mikrop salgıladığı enzimlerle mide asitine karşı koyar ve burada asalak olarak yaşar. Bu mikrobu almasında kişinin ciddi bir hatasından bahsedilemez. Çevresel koşullar bunda daha çok etkilidir. Mikrobun daha tehlikeli türleri vardır ve daha çok zarar verirler. Bazı türleri ise tedavi gerektirmeyecek kadar zararsızdırlar. Bu bakteri gastrit ve ülsere neden olan tedavi edilse dahi yeniden üreyen bir mikroptur.

Ülserin ikinci sebebi ise kişinin psikolojisidir. Stresi kaldıramayan kişiler, basit şeyler için bile kaygı duyan kişiler daha fazla asit salgılarlar ve ülsere kolayca yakalanırlar. Ayrıca batı tipi stres yoğun, yarışmacı hayat biçiminin benimsendiği toplumlarda da sıkça ülsere rastlanır. Bunun çaresi kafayı mümkün mertebe olumsuz şeylere takmamak, tevekkül halinde yaşamaktır.

Ülser bir de bir hastalığa bağlı olarak düzenli ilaç kullanan kişilerde görülür. Çoğu ilaç mideye zarar verir. Bir ilaç uzun süre kullanılırsa mide ülserine neden olacağı açıktır. Mideye en fazla zarar verenler romatizmal ilaçlar ile ağrıkesicilerdir. Kan sulandırıcı ilaçları (aspirin örneğin) düzenli kullanan kişilerde mide kanaması meydana gelme riski yükselir.

Mide Kanaması Öldürür Mü ?

Eskiden ölümcül olan mide kanaması şimdilerde sağlık kuruluşlarının yaygınlaşması ile daha az ölümcül hale gelmiştir. Hastaneye sağ salim ulaşabilen bir hasta genellikle hayatta kalabilmektedir.

Related Articles

2 Comments

  1. yeni tıp teknolojisi ile artık o kadar zararlı degil mide kanaması tedavi ediliyor bilgi için teşekkürler

  2. Annemi mide kanaması sebebiyle bir gece apar topar hastaneye kaldırdık. İyileşip ayağa kalkması 3 haftayı buldu. 2 sene sonra da midesi delindi ve vefat etti. Mide şakaya gelmez, stresten uzak durmak lazım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor