MİDE AĞRISI

Mide Kanaması Neden Olur Belirtileri Nelerdir

Mide kanaması bir çok hastalığa bağlı olarak gelişebilir. Mide kanaması nedenleri yaşanılan coğrafyaya göre değişmektedir. Genel sebep ağrı kesicilerin bilinçsiz veya düzensiz kullanılmasıdır.

Mide kanaması mide ülserini olan bir hastanın alkol alımı sonrasında oluşabildiği gibi ülkemizin doğu bölgelerinde sıkça rastlanıldığı şekilde hepatit B ve karaciğer sirozunun neticesinde oluşmuş da olabilir.

Yaş ilerledikçe mide kanaması riski artar. 50’li 60’lı yaşlarda sonra mide kanaması riski gençlere göre daha fazladır. Kalp hastası olduğu için kan sulandırıcı ilaçlar kullanan kişiler, romatizma nedeniyle ağrı kesici ilaç kullanan kişiler yaşlandıkça mide kanaması geçirme ihtimallerinin arttığını bilmelidirler.

Mide Kanaması Belirtileri

Bir çok kişi böyle bir durumda dışkıda belirgin şekilde kan görüldüğünü zanneder. Faka mide kanaması geçiren kişilerin dışkısı kan renginde değil, gayet siyah ve ciddi derecede kötü kokulu olur. Mide kanaması başlayınca tansiyon düşer, buna bağlı olarak göz kararması, baş dönmesi ve halsizlik hissedilir. Nabız şiddetli atmaya başlar. Mide bulantısı ve kusma olur. Kusmukta kan bulaşığı görülür. Eğer mide kanaması şiddetli ise –ki herkesde değişik seviyede gerçekleşir- bayılma veya şuurda geçici kayıp olabilir. Bu durumda bir hastaya evde ilk yardım uygulamak veya istirahat ederek düzelmesini beklemek yerine ambulansla hastaneye götürmelidir. Şuuru gidip gelen hastanın kusma ihtimali düşünülerek başından ayrılmamalı ve başı yan çevrilmelidir.

Mide ağrısının başlıca belirtileri aşağıda özetlenmiştir:

Karın bölgesinin üst ve iç tarafında ağrı veya benzeri rahatsızlık hissedilir.

Midede hazımsızlık ve şişkinlik meydana gelir.

Bulantı ve kusma olur, ayrıca ekşime ve yanma hissedilir.

Midede bir çeşit doygunluk hissi oluşur.

Kusmukta taze kan görülür.

Dışkı renk, koku ve biçim itibariyle başkalaşmıştır. Cıvık, siyah ve kötü kokar, köpük görülür.

Halsizlik, baş dönmesi, tansiyon düşüklüğü olur, makattan kan gelebilir.

Mide Kanaması Nasıl Tedavi Edilir ?

Kanamanın bölgesi ve şiddetine göre değişik tedavi metotları bulunmaktadır. En sık başvurulan ve güvenli yöntemlerden birisi kanayan yerin hemoklips ile kapatılmasıdır. Klipsler bir haftaya kalmadan yaranın iyileşmesi ile kendiliğinden düşer ve boşaltım yolu ile atılır.

Hastanın mide kanaması tedavisi esnasında kan sulandırıcı ilaç kullanmaması gerekir. Yaşı ilerlemiş ve düzenli kan sulandırıcı kişilerde maalesef mide kanaması tekrarlayabilmektedir.

Related Articles

One Comment

  1. mide kanaması gerçekten sıkıntılı ve hızlı şekilde müdahale edilmediği taktirde sonu çok kötü olabiliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor