MİDE BULANTISI

Hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar

Hamilelik döneminde en çok görülen rahatsızlık mide bulantısıdır. Mide bulantısı genel olarak hamilelik döneminin ilk aylarında görülmektedir. Hamilelik döneminde HCG Hormonunda ki artış sebebiyle sık sık mide bulantısı yaşarsınız. Buna ek olarak midenin gereğinden çok asit salgılaması, koku alma duyunuzun çok fazla hassaslaşması, halsizlik, stres ve oluşan diğer duygusal nedenler hamilelik döneminde mide bulantısına sebep olabilmektedir. Hamilelik döneminde mide bulantısı ile ilgili daha çok bilgi edinmek isterseniz “Hamilelik (Gebelik) döneminde mide bulantısı” başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Hamilelik döneminde mide bulantısı ne zaman başlar?
Yapılan araştırmalara ve hamile bayanların açıklamalarına göre hamilelik döneminde mide bulantısı 1. ay sonunda ve 2.ayın ortalarına doğru kendisini ciddi şekilde belli etmektedir. Bu durum birçok bayanda farklılıklar göstermiştir. Örneğin bazı bayanlar hamile kaldıktan 2 hafta sonra mide bulantısı şikayetleri ile karşılaşmalarına rağmen bazı bayanlarda 4. ya da 5. ayda mide bulantısı şikayetleriyle karşılaşmışlardır. Bu bilgilere ek olarak bazı bayanlar güçlü bünyeleri sayesinde hamilelik döneminde mide bulantısı şikayeti yaşamamıştır. Hamile bayanlarda mide bulantısı şikayetinin erken ya da geç başlamasının sebebi hamilelik durumunun bedenini ne kadar etkilediği ile doğrudan ilişkilendirebilir. Güçsüz bir beden yapısına sahip bayanlar ilk haftalarda mide bulantısı yaşarken güçlü bir bünyeye sahip bayanlar mide bulantısı şikayetini oldukça geç bir zaman diliminde çekmekte hatta bazen mide bulantısıyla karşılaşmamaktadırlar.

Hamilelik döneminde mide bulantısı ne zaman biter?
Hamilelik döneminde mide bulantısı şikayetlerinin azalması genel olarak 12. ve 14. haftalardan (3.ay sonunda) sonra görülmektedir. Önceki zaman dilimi sizin için oldukça zor bir dönem olabilir. Eğer sağlıklı bir vücuda ve sağlam bir bünyeye sahipseniz mide bulantısı şikayetlerinden oldukça az çekeceksiniz demektir. Bu bilgilere ek olarak hamilelik döneminde yaşanan mide bulantısı şikayetlerinin geçme süresi de başlama süresine göre bünyenize göre değişecektir.

hamilelikte mide bulantısı

Hamilelik döneminde kusmanın bebeğe bir zararı olur mu?

Hamilelik döneminde mide bulantısı ve kusma şikayetleri oldukça doğal rahatsızlıklardır ve bebeğin sağlığı açısından herhangi bir risk taşımazlar.

Hamilelik döneminde mide bulantısına iyi gelen yiyecekler, içecekler nelerdir?
Hamilelik döneminde en çok rastlanan şikayetlerden birisi olan mide bulantısı şikayetlerine aşağıdaki besinleri tüketmeniz oldukça iyi gelecektir. Yine de herhangi bir alerjiniz olmadığına dikkat etmelisiniz.

Haşlanmış patates,
Az yağlı pilav,
Makarna,
Bisküvi çeşitleri,
Tuzlu veya tuzsuz leblebi,
Kıraker çeşitleri,
Peynir ve diğer süt ürünleri (Özellikle mucizevi yiyecek yoğurt)
Zencefil çayı,
Nane-limon, ada çayı ve kekik çayını düzenli olarak tüketmek.
Bunlara ek olarak midenizi yormayacak, hazmetmesi kolay olan yiyecekleri tüketmeniz mide bulantısı şikayetlerine karşı oldukça etkili olacaktır.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor