MİDE BULANTISI

Psikolojik mide bulantısı tedavisi

Psikolojik mide bulantısı tedavisi hakkında size bazı önerilerimiz olacak. Ama öncelikle mide bulantısı ve psikoloji arasındaki ilişkiyi ele alalım.

Mide bulantısı sebeplerinin arasında en sık görülen etmen strestir. Strese birçok şey neden olabilmektedir. Örneğin iş yerinde geçirdiğiniz zaman, trafikte yaşadığınız sıkışıklık, aile bireylerinin herhangi birisi ile kavga etmeniz ya da herhangi birisine bir şey olması ve benzerleri gibi birçok basit ve ciddi durum stres altında kalmanıza ve buna bağımlı olarak mide bulantısı şikayetleri yaşamanıza neden olur. Bilim insanlarının araştırmalarına göre mide bulantısı şikayetlerinin %70 gibi büyük bir oranı psikolojik baskı (stres) nedeniyle meydana gelmektedir. Diğer %30’luk kısımda mide hastalıkları, mideye alınan darbeler ve sindirilmesi zor olan besinlerin tüketilmesi yer alıyor. Mide bulantısına sebep olan etmenlerin %70’ine ev sahipliği yapan psikolojik sebepleri ele aldığımızda ise ortaya oldukça tuhaf bilgiler çıkıyor. Bazı insanlar sadece kalemlerini düşürdükleri için bile stres olabiliyor ve buna bağımlı olarak mide bulantısı şikayetleriyle karşı karşıya kalabiliyorlar.

Psikolojik mide bulantısı tedavisi için çevrenizde ve kendinizde bazı değişiklikler yapmanız yeterli olacaktır. Psikolojik mide bulantısı tedavisine iyi gelmesini umduğumuz değişiklikleri liste şeklinde aşağı tarafa ekledik. Gündelik hayatınızda bu listeye dikkat ederseniz oldukça sağlıklı günler geçirebilirsiniz.

Odanızı serin ve ferah tutun
Odanızın ferah olması sizi rahatlatacak olan en büyük etmendir. Serinlik ise sinirlenmenizi ve stres olmanızı geciktirecektir. Araştırmalara göre serin ortamda bulunan insanlar sıcak ortamdaki insanlara göre daha az stres olmakta ve olaylar karşısında daha sakin davranmaktadırlar.

Yağlı ya da kızartılmış yemeklerden uzaklaşın
Yağlı ve/veya kızartılmış yemeklerin sindirimi oldukça zordur. Sindirimi zor olan yiyecekler midenin asit salgılama seviyesini arttırır ve buna bağımlı olarak stres olmanızı sağlayacak bazı hormonlarda ortaya çıkar.

Margarinden ve tereyağından uzak durun
Margarin ve tereyağları yediğimiz besinlerin boğazımızdan geçmesini kolaylaştırır fakat sindirimi oldukça etkilemektedir. Bu yüzden bu 2 yağdan uzak durmalısınız.

Bol su tüketin
Bol su içmek midenizin salgıladığı asidin etkisini kıracak ve buna bağlı oluşan mide bulantısı şikayetlerinizi sonlandıracaktır. Ayrıca bol su tüketmek metabolizmamızı dengeleyecek ve gereksiz stres olma durumlarını engelleyecektir.

İçecekleri sindirerek tüketin
İçmekte olduğunuz içecekleri bir anda tüketirseniz özellikle alkol ve asit içeren içecekler sindirimi oldukça zorlaştıracak ve buna bağlı mide bulantısına sebep olacaktır. Bu yüzden içecekleri ağır ve sık şekilde tüketmelisiniz.

mide bulantısı

Çok az miktarda soda içmeyi ihmal etmeyin
Az miktarda tüketilen soda midenizin besinleri sindirmesine yardımcı olur. Eğer dozajı aşıp sodayı fazla kaçırırsanız mide ağrıları yaşayabilirsiniz.

Az ve sık yiyin
Günde 3 öğünde karnınızı tam olarak doyurmaktansa 5-6 defa ara öğünler yiyerek mide bulantısı şikayetlerini yaşamaktan kurtulursunuz.

Ağır yiyecekleri gün ortasında tüketin
Sindirimi pek kolay olmayan yağlı yiyecekleri kesinlikle akşam öğünlerinde yemeyin. Yatmadan önce yediğiniz besinlerin sindirimi vücudunuz hareketsiz olacağı için zorlaşacaktır. Fakat gün ortasında yediğiniz yağlı da olsa besinler vücudunuzun sürekli hareket halinde olmasından dolayı daha kolay sindirilecektir.

Yemek yedikten sonra hemen yatmayın
Yemek yedim hemen yatayım da sindireyim düşüncesini bir kenara bırakın. Yemek yedikten sonra en az yarım saat boyunca yatmamalı ve dik durmalısınız. Böylelikle mide yanması ve bulanması şikayetleri yaşamazsınız.

Sabahları hafif şeyler tüketin
Sabah kahvaltılarında margarin ve diğer yağlardan kaçınarak gün boyu hazımsızlık şikayetlerine engel olabilirsiniz. Sabah kahvaltısında ağır yiyecekler tüketirseniz gün içerisinde sizi oldukça rahatsız edebilecek şiddetli mide bulantısı ve hazımsızlık şikayetleri yaşayabilirsiniz.

Sıcak yemeklerden kaçının
Özellikle yeni pişmiş sıcak yemekleri o anki sıcaklıkları ile tüketmeniz çok zararlıdır. Bu yüzden olabildiğince ılımalarını bekleyin ve ılıdıktan sonra tüketin.

Evden uzaktaysanız şeker taşıyın
Eğer evinize uzak bir ortamda mide bulantısı şikayeti yaşıyorsanız emebileceğiniz bir şekeri ağzınıza atın ve emmeye başlayın. Şekeri emerek midenize uyarılar gönderirsiniz ve mide bulanmaktan çok yeni gelecek besin için hazırlanmaya başlar. Bu şekilde mide bulantısı şikayetinizi geçirebilirsiniz.

Düzenli egzersiz ve temiz hava alımı yapın
Düzenli olarak yapılan egzersizler vücudumuzun her organı için paha biçilmez bir sağlık kaynağıdır. Bunu temiz havada yaparsanız etkisini çok daha iyi hissedersiniz.

Ağır egzersizlerden kaçının
Egzersizler her ne kadar sağlıklı olsa da her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi aşırı egzersizlerde zararlıdır. Aşırı egzersizler sonucunda vücudunuz bitkin düşer ve bağışıklık sisteminiz zayıflar.

Bitki çaylarını deneyin
Mide bulantısına iyi gelen yiyecekler-meyveler arasında yerini alan meyveleri tüketmeniz ve mide bulantısına iyi gelen çaylar ile ilgili hazırladığımız yazıları okumanızda fayda var.

Mide bulantısı fiziki bir olaydır ve insanın gününü mahvetme gibi sosyal anlamda kötü sonuçlar ortaya çıkartabilir. Mide bulantısına sebep olan iç kulaktaki denge merkezi oldukça karışık bir sistemdir. Bu merkezde bulunan sıvı dolu bir boşlukta minik torbacıklar bulunur. Bu minik torbacıkların içinde ise çok daha küçük ve minik kirpiklere benzeyen hücreler bulunmaktadır. Bu hücrelerin bulunduğu sıvının adı Lenf Suyudur. Lenf suyunun içinde minik kireç taşları bulunur. Başımızı çok salladığımızda bu taşlar diğer hücrelerle temas eder ve hem denge sistemi hem de sinir sistemi yolu sayesinde sindirim sistemini kontrol eden sinirleri uyararak mide bulantısına neden olur.

Mide bulantısı fiziki bir rahatsızlık olduğu için otomobil kullananlarda görülmez. Otomobildeki diğer yolcular etrafı izleyip farklı noktalara adapte olurken otomobil sürücüsü başını hiç oynatmaz ve sadece yola adapte olmuştur. Bu yüzden otomobil sürücüsünün denge merkezinde herhangi bir etkileşim olmaz ve buna bağlı olarak sürücü mide bulantısı şikayeti çekmez.

Son çare olarak  Antiemetik  ilaçlar kullanabilirsiniz.

Related Articles

2 Comments

  1. Geçen mide bulantısı yüzünden doktora gitmemle sizin bu dediğiniz psikolojik mide bulantısı vakası koydu bana. Dediklerinize benzer şeyler söyledi tabi hastanede bu kadar ayrıntılı öğrenememiştim yazınızla aydınlandım teşşekürler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor