MİDE BULANTISI

Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir ?

Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir diyorsanız bu makaleyi okumalısınız. Makalemizde yer alan videolarda İbrahim Saraçoğlunun mide bulantısına ne iyi gelir kürleri de bulunmaktadır.Hamileler için mide bulantısı gebelik boyunca karşılaşacakları bir durumdur. Hormonların değişmesi ve artmasıyla hamileliğin altıncı haftasından mide bulantıları başlar ve ondördüncü haftaya kadar sürer. Bu gayet normal bir durumdur, hamilelerin mide bulantıları ile yaşamaya alışması gerekir.

Hamilelikte mide bulantıları genellikle sabah olur. Bazen mide bulantılarına gaz veya yanma da eşlik eder. Bu rahatsızlıkların sebebi hamilelik nedeniyle  artan östrojen ve hcg hormonlarıdır.

Bu bulantıları geçirmek için nane yaprağı veya taze zencefil kullanılabilir. Bunlardan gerek çay yaparak, gerekse de küçük parçalar halinde çiğneyerek bulantılar hafifletilebilir. Mideye dokunmayacaksa limon da bulantı için faydalıdır.

Hamile bayanların iyi havalandırılmış ortamlarda bulunmaları, açık havada kısa yürüyüşler yapmaları mide bulantılarını azaltacaktır. Güzel kokular özellikle nane, gül, lavanta veya karanfil kokuları mide bulantılarına karşı etkilidir.

Hamile bayanların beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Yağlı, baharatlı yiyecekler, sigara, kafeinli içecekler mide şikayetlerini artıracaktır. Geç saatlerde yemek yemek hazımsızlığa ve sabah saatlerinde mide bulantılarına yol açacaktır. Hamile bayanların bunlara dikkat ederek dengeli beslenmeleri, gıda zehirlenmelerine karşı dikkatli olmaları, çay, kahve veya kola gibi içeceklerin yerine çeşitli bitki çayları, elma suyu, ayran gibi sindirimi düzenlemeye yarayan içecekleri tüketmeleri gerekir.

hurma resmi

Yağlı yiyecekler yerine kuruyemiş, şerbetli tatlılar yerine muz ve hurma gibi besinleri tüketmeleri sindirim sistemleri için daha faydalı olacaktır.


Hamile bayanlara bazı kokular mide bulandırıcı gelebilir, camları açmak, mide bulantısını geçirmek için az tuzlu kraker tüketmek yerinde olacaktır.

Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir ? konulu makale ile ilgili olarak “Hamilelikte mide ağrısı” ve “Mide ekşimesine ne iyi gelir ?” konulu makalelere göz atmanızı tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Ablamın mide bulantısı neredeyse 6 ay sürmüştü. Şimdi ikinciye hamile ve bu yazıyı ona okudum şuan o da burada yazanları yaptığını ve daha iyi hissettiğini söyledi.

  2. Cennet anaların ayakları altındadır. Her ay sıkıntı çek, hamilelikte sıkıntı çek. Doğum yaparken acı çek. Annelerimiz gerçekten kutsal varlıklar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
biliyor