MİDE BULANTISI

Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir

Hamile bayanların %80 gibi büyük bir çoğunluğu mide bulantısı şikâyeti yaşamaktadır. Bu sebeple hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir şeklinde sorular gelmektedir. Hamilelikteki mide bulantılarının sebebi ise hamilelik döneminde hormonsal seviyelerde ki yükselmeler ve değişimlerdir. Genel olarak hamilelik döneminin 6. Haftasından 14. Haftasına kadar mide bulantısı devam eder. Hamilelik döneminde mide bulantısı genellikle sabahları meydana gelmektedir. Gebelikte hamile bulantısına iyi gelen yiyeceklerden bazıları keskin bir kokusu bulunmayan krakerler, yağ içermeyen abur cuburlar, zencefil çayı, vitamin ve bol miktarda lif barındıran meyvelerden alınmış taze meyve sularıdır.

6. ve 14. haftalar arasında görülmekte olan mide bulantısı şikâyetleri hamile olan kadının bünyesine bağlı olarak 4. haftadan başlayabilir ve 17. haftaya kadar devam edebilmektedir. Ayrıca bazı kadınlarda -çok nadirde olsa- doğum gerçekleşene kadar mide bulantısı şikayetleri devam edebilmektedir.

Hamile kadınların midesi neden bulanır?
Hamile kadınlarda mide bulantısının asıl sebebi bünyelerindeki hormonsal değişimlerden kaynaklanmaktadır. Bu hormonsal değişimler ile ilgili küçük bir yazı hazırladık dilerseniz hemen ona geçelim.

Human Coryonik Gonadotropin hormonu: Hamilelik döneminde hızlı bir şekilde yükselen HCG hormonunun mide bulantısına sebep olduğu düşünülmektedir. Henüz net bir bilgi olmasa bile HCG hormonunun yükseldiği dönemlerde mide bulantısı şikayetleri arttığı için HCG hormonunun mide bulantısını arttırdığı ön görülmektedir. Ayrıca bu hormon çok fazla salgılandığı takdirde mide bulantısı şikâyetlerini kusmaya dönüştürebilmektedir.

Östrojen Hormonu: Hamilelik döneminin ilk vakitlerinde salgısal hızı yükselen östrojen hormonunun da mide bulantısına sebep olduğu düşünülmektedir. Östrojen hormonunun fazla salgılanması ile birlikte koku alma duyuları normale oranla çok daha fazla hassas duruma gelerek bazı gıdaların mideyi bulandırmasına neden olur.

Ayrıca gebelik dönemlerinde mide bulantılarının başka bir sebebi de hamile olan bayanın hassas bir mideye sahip olmasıdır. Buna ek olarak sindirim sisteminde hamilelik dönemi sırasınca yaşanan değişiklikler gün içerisinde mide bulantılarına sebep olabilmektedir.

hamilelikte mide bulantısı

Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir?

Hamilelik dönemlerinde oluşan mide bulantılarına geleneksel olarak kullanılan bir tedavi önerisiyle giriş yapıyoruz.

Mide bulantısı yaşandığında kokusuyla rahatsız etmeyecek ve sindirimi zor olmayan tuzlu krakerler tüketebilirsiniz. Bu tür krakerlerin tadı da hafif olduğu için bünyenizi zorlayacak bir besin değildir.

Zencefil çayının mide bulantısına iyi gelen besinler arasında olduğu uzmanlar tarafından belirtilmiştir. Taze zencefilden 2 veya 3 parça keserek 1 bardak sıcak suya atıp 10-12 dakika demlenmesini bekleyin. Ardından yapmış olduğunuz zencefil çayını süzerek için. Ayrıca zencefil çayına birkaç damla taze limon suyu sıkarsanız mide bulantınızın geçmesinde oldukça etkili olacaktır.

Vücudunuzu susuz bırakmamalısınız
Hamile kadınların en büyük problemlerinden birisi susuz kalmaktır. Vücudunuzu susuz bırakırsanız ağır mide bulantısı şikayetleriyle karşılaşabilirsiniz. Bunun için şekersiz ve taze sıkılmış organik meyve suları tüketebilirsiniz. Taze sıkılmış meyve suları sayesinde vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin, mineral ve suyu sağlamış olursunuz.

Hamilelik döneminde mide bulantısına çözüm önerileri
Tükettiğiniz besinlerin yağ değerlerinin düşük olmasına dikkat edin,
Sindirimi kolay olmayan besinleri tüketmekten kaçının,
Gün içerisinde sık sık ve az az besin tüketin,
Doğum uzmanınıza danışıp kullanabileceğiniz vitamin ve folik asit desteklerini öğrenin,
Kızartılmış besinlerden uzak durun,
Sıcak ortamlarda, oda kokusunun kötü olduğu yerlerde mide bulantınız artış gösterebileceği için böyle yerlerde olabildiğince az kalmaya çalışın,
Açlık hissine kapıldığınızda hemen bir şeyler tüketin. Çünkü aç mideler daha çok bulantı gösterir.
Sürekli olarak kusma ve bulantı şikayetleri yaşıyorsanız hemen uzman bir doktora görünerek gerekli tetkikleri yaptırın.

Hamilelik döneminde mide bulantısı nasıl geçer, mide bulantısına ne iyi gelir, mide bulantısını önlemek için neler yapılabileceği hakkında güzel bir yazı hazırlamış olduğumuzu düşünüyoruz. Hamile olan kadınlara sağlık ve mutluluk temenni ederek yazımızı burada sonlandırıyoruz.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor