MİDE BULANTISI

Aşırı stresin mideye etkileri

Aşırı stres kendi başına bir hastalık ifade etmemektedir fakat sürekli olarak stres altında kalma durumu kalp ve damar hastalıkları gibi birçok ciddi hastalığı tetikleyebilmektedir. Çalıştığınız yerde, evinizde, trafikte stresli durumlar yaşamamız oldukça normaldir. Bu gibi durumlarda stres yaşamak insanın doğasında vardır. Burada önemli etmen stresin kısa süreli olmasıdır ve streste olduğumuzu fark ettiğimizde stresimizi kontrol alabilmemizdir. Çünkü yoğun stres vücudumuzda birçok organımıza zarar verdiği gibi midemize de zarar verebilmektedir. Hatta stresin ilk etkileri midede görülmektedir.

Uzun süreli stres yaşamak huzursuz bağırsak sendromu, mide ağrıları, mide ülseri gibi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Huzur bağırsak sendromunu açıklayacak olursak kısaca stresle yakın ilişkisi bulunan bir sindirim rahatsızlığı tanımını kullanabiliriz. Stresli durumlarda beynimizin salgılamış olduğu hormonlar bağırsakta kasılmalara sebebiyet verebilir. Bu kasılmalar neticesinde ise ishal, mide krampları ve kabızlık gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Stresli ortamlarda yaşayanlar ve sürekli olarak stres altında kalan insanların en çok karşılaştığı rahatsızlıklardan biriside mide ağrılarıdır. Sebebinin tam olarak ne olduğu bilinmeyen mide ağrıları genel olarak stres ile ilişkilendirilir.

Mide Ağrıları: Nedeni bilinmeyen mide ağrıları genellikle stresle ilişkilendirilmektedir. Huzursuz bağırsak sendromunda olduğu gibi stres anında salgılanan hormonlar midede kramplara ve ağrılara yol açabilir. Bu ağrıları mide bulantısı, mide ekşimesi, fazla mide asidi üretimi ve gaz eşlik edebilir.

Mide Ülseri: Uzun süre kontrol altına alınamayan stres mide ülserine neden olabilir. Mideyle ilgili pek çok hastalığın nedenleri arasında kaygı ve stres ilk sıralarda gelmektedir. Erken dönemde tedavi edilmeyen mide ülseri mide kanaması ve anemi gibi diğer sorunlara ortam hazırlar.

mide bulantısı
Neler Yapılabilir?

Sağlıklı bir beslenme programı uygulamanıza rağmen nedenini tam olarak bilmediğiniz mide ağrıları, kramplar, gaz ve mide ekşimesi gibi sorunlar yaşıyorsanız bunun nedeni stres olabilir. Stresin tehlikeli yönü çoğumuzun streste olup olmadığını bilmemesidir. Yani uzun dönemli stres nedeniyle ülser olana kadar stresli olduğumuzun farkında bile olmayabiliriz. İşte bu dönemlerde yakınlarımıza kulak vermek en doğrusu olacaktır. Çevrenizde bulunan eşiniz, arkadaşlarınız veya aile bireylerinizi dinleyin. Size sık sık “çok gerginsin”, “aşırı tepki veriyorsun”, “biraz sakin ol”, “çok sessizsin” gibi şeyler söylüyorlarsa bu yaşadığınız stres nedeniyle olabilir. Yaşadığınız stres mide bulantısına da neden olabilir.

Stresi azaltmak içinse farklı yöntemleri deneyebilirsiniz. Örneğin düzenli spor yapmak, tüm dünyada pek çok uzman tarafından stresi azaltmak için en az ilaçlar kadar önerilen bir yöntemdir. İşle veya okulla evi ayırmayı becerebilmek, burada yaşadığınız sorunları eve taşımamak stresi önemli oranda azaltacaktır. Boş vakitlerinizde ya da tatil günlerinizde TV karşısında zaman öldürmek yerine sevdiğiniz bir hobiyle uğraşmayı deneyebilir veya yanındayken kendinizi iyi hissettiğiniz insanlarla bir araya gelebilirsiniz.

Bazı durumlarda insanın tek başına stresi ve kaygıyı azaltması mümkün olmayabilir. Tedavi edilmeyen stres ve kaygı fiziksel ve ruhsal sorunları derinleştirebilir. Koşullar kötüleşmeden önce profesyonel yardım alabilirsiniz. Stres ve kaygı için sadece terapi veya ilaç tedavisi ya da her ikisi birlikte kullanılabilir.

 

Related Articles

2 Comments

  1. Merhaba mide bulantısı var yemekten sonra 10-15 dk. Sürüyor sebebi ne olur heyecana strese gelir hızlanıyor bulantı kusma yok

    1. Psikolojik nedenlerle mide bulantısı olabiliyor. Emin olmak için Gastroenteroloji Uzmanına görünebilirsiniz. Endoskopi ile mide bulantısının fiziksel bir sebebe mi bağlı olduğu yoksa, psikolojik mi olduğu anlaşılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor