BAĞIRSAK HASTALIKLARI

Çocuklarda ishal

Yaz ayları ile birlikte çok daha sık görülmesi muhtemel olan hastalıklardan bir tanesi de ishal. Yetişkinler için bu hastalık oldukça zorlayıcı ancak çocuklar ve yaşlılar için daha sıkıntılı bir süreci beraberinde getirdiğini de belirtmek gerekiyor. Kişinin gündelik hayatını da olumsuz bir şekilde etkileyen bu hastalık, ne yazık ki yaz aylarında daha çekilmez ve daha can sıkıcı bir hal alabiliyor. Havaların aşırı ısınması ile birlikte besinlerin hormonal dengesi de değişiyor ve daha kolay bozulabiliyor bu da ishale neden olabiliyor. Yaz aylarında biraz daha dikkatli olmakta fayda var ve zaten uzmanlar da bu konuda bizleri uyarmaya devam ediyor.

İshal Çocukları Olumsuz Etkiliyor

İshalin ortaya koyduğu en büyük sorunlardan bir tanesi kesinlikle aşırı sıvı kaybıdır ve bu kayıp ile birlikte çocukların fizyolojik dengesi de bozulabiliyor. Bir süre sonra bu kayıp daha fazla olmaya başladığında çocuklardaki bitkinlik ve halsizlik de dikkat çekiyor. Özellikle yaz aylarında meydana gelen ishal, çocukları çok daha fazla etkiliyor ve daha yorgun düşmelerine neden oluyor. Yaşlılar için de aynı durum geçerli ancak çocuklar bunun sıkıntısını daha fazla yaşıyor ve biraz daha dikkatli olmak gerekiyor.

çocuklarda ishal

Açıkta Satılan Dondurmalar Tehlike Saçıyor

Yaz ayarlında çocukların ilgisini en çok çeken gıdalardan bir tanesi kesinlikle açıkta satılan dondurmalar. Ne yazık ki büyük risk taşıyor ve çocukların ishal olmasındaki en önemli nedenlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Sağlıksız oldukları gibi sıvı kaybına da neden olan bu ondurmaların tüketimine bir ebeveyn olarak engel olmak zorundasınız aksi takdirde çocuklarınızda meydana gelecek hastalıklar sizleri de fazlasıyla yıpratacak ve üzecektir.

Nelere Dikkat Etmeliyiz?

·         Yiyeceklerinizi mümkün olduğunca dolapta muhafaza etmeye çalışın çünkü yaz aylarında çok daha kolay bozulabiliyor ve insan bedeni için hiç de sağlıklı olmuyor.

·         Mecbur kalmadığınız sürece dışarıda yemek yemeyin ve eğer dışarıda yemek yemeyi tercih ediyorsanız mutlaka sağlıklı olduğuna inandığınız gıdaları tüketin ve bu tür yerlerde bulunmaya özen gösterin.

·         Çocuklarınızın kişisel bakımına özen gösterin. Özellikle el ve ayak yıkama alışkanlığı edinmelerini sağlayın ve her öğünden sonra bunu yaptıklarını kontrol edin. Çocuklar, sürekli olarak ellerini ağızlarına götürüyor ve merak ettikleri için her şeyin tadına bakma isteğine sahipler ancak bu isteği biraz olsun engellemeniz gerekiyor çünkü hastalıkların en büyük nedeni hijyensiz gıdalar ve temiz olmayan ellerdir.

·         Süt ve süt ürünleri tüketmeden önce mutlaka son kullanma tarihine bakın ve tercihlerinizi buna göre yapın! Son kullanma tarihi yaklaşmış ya da geçmiş ürünleri kesinlikle almayın!

·         Yüksek ateş ve buna bağlı olarak başlayan şiddetli ağrılarda mutlaka bir uzmana başvurun ve kontrolleri daha sık hale getirmeye bilhassa özen gösterin.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor