MİDE ŞİŞKİNLİĞİ

Doğal gaz söktürücüler neler

Şişkinlik orta yaş ve üzeri bir çok kişi için zaman zaman yaşanan bir problem. Aslında biraz daha fazla hareket ve doğru beslenme ile bunun üstesinden gelmek mümkün.

Gün içinde çok hareketsiz yaşıyoruz. Gerçeği söylemek gerekirse yediklerimizi eritecek miktarda fiziksel aktivitede bulunmuyoruz. İşte şişkinliklerin asıl sebebi bu. Yediği kadar yakamayan kişilerde sindirim sistemi el frenini çekiyor ve hazımsızlık, şişkinlik şikayetleri başlıyor.

Peki doğal gaz sökütürücüler neler, zaman zaman yaşanan karın şişkinliklerine bitkisel olarak nasıl çözüm bulabiliriz ?

Eğer karında gaz birikmesine rağmen bir türlü çıkaramıyorsanız çivi çiviyi söker diyerek karnabahar kullanabilirsiniz. Karnabahar ve lahana ailesi fazla yenilince gaza sebep olur. Bu besinleri tüketerek içinizdeki birikmiş gazın dışarı atılmasını sağlayabilirsiniz.

Sorunuz gazın çıkarılamaması değil de fazla gaz üretilmesi ise karnabahar, ve baklagillerden uzak durmak gerekiyor.

Gaz problemlerinde rahatlama için bazı baharatlar ve bitki çayları kullanılmaktadır. Bunlardan en fazla bilinenleri kimyon, tarçın, rezene, anason gibi baharatlarla yapılan çaylardır.

Rezene ve anason sindirim sisteminin gevşemesini ve gazın daha kolay dışarı salınmasını sağlarlar. Yemeklere kimyon eklemek, kekik kullanmak gaz sorunlarına iyi gelecektir.

Tarçın ve kekikten çay yapıp bunu günde bir iki bardak içebilirsiniz. Bu konuda kişniş tohumu da etkilidir. Kişniş tohumunu havanda dövüp kaynar suda birkaç dakika demleyip içiniz. Bu da iyi gelecektir.

Gaz sorunlar üşütme ve soğukta kalmayla artmakta veya tetiklenmektedir. Bu nedenle mide gazı sorunları çekenler cereyanda kalmamaya çalışmalı, kıyafetlerini havaya göre ayarlamalıdır.

İlgili Yazılar

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Geçirilir ?

Mide Gazına Ne İyi Gelir ?

Mide Şişkinliği Konusunda İbrahim Saraçoğlunun Tavsiyeleri

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor