BAĞIRSAK HASTALIKLARI

Kabızlık ibrahim Saraçoğlu

İbrahim Saraçoğlu şiddetli kabızlığa karşı portakal yaprağı öneriyor. 7-8 adet portakal yaprağı 12 dakika kaynatılır ve kahvaltıdan 1 saat sonra içilir. Bu kür 4-5 gün uygulanır.
Hafif şiddetli kabızlık şikayetleri için keçiboynuzu yiyiniz. İshalseniz ishali giderir, kabızsanız kabızlığı giderir. Ayrıca her gün bir bardak doğal yoğurt suyu içmek de kabızlığa iyi gelir.
Kabızlığa karşı kullanılan bir bitki de sinamekidir. Sinameki çok özel şartlar altında , yani çok gerekli ise kullanılır. Sinameki kısa sürede kabızlığı geçirir fakat bağırsağın içindeki sümüksü yapıyı (mukoza) da dışarı atar. Bu nedenle kabızlığa karşı sürekli sinameki kullanırsanız bağırsağın içi kurur, kaydırıcı özelliği kalmaz.
Sinameki sabah akşam birer bardak çay şeklinde kullanılır. Seyahat gibi zaruri hallerde kullanılır.

Bağırsağın içindekindeki kaydırıcı mukoza tabakasının salgılanmasının azalması, bağırsakların peristaltik hareketlerinin azalması, (bağırsak tembelliği) bağırsaktaki bakterilerin arasındaki dengenin bozulması, uzun süre antibiyotik kullanımı kabızlığa neden olur. Yoğurt suyu bu tür nedenlerle oluşan kabızlığı giderir. Pirinçsiz zeytinyağlı pırasa yemeği de kabızlığa iyi gelir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor