Uncategorized

Kabızlığa ne iyi gelir Ahmet Maranki

Ahmet Maranki kabızlığın ana nedenlerinden birinin doğal olmayan gıdalarla beslenme olduğunu söyledi.
Ahmet Maranki’ye göre kabızlık nedenleri:

  • Bağırsakta parazit olması.
  • Yanlış beslenme
  • Kimyasalların olduğu gıdalarla beslenme
  • İlaçlar

Şeklinde sayılabilir.
Parazit bedenin suyunu emer kabızlık olur. Parazitleri kırmak için sarımsak kullanılmalıdır. Vücutta mantar üremesi kabızlığa neden olur.

Kabızlık konusunda genel tavsiyeler

Proteinle karbonhidratın yoğun şekilde bir arada alınması ve bu tarz beslenmenin alışkanlık haline getirilmesi kabızlığa neden olur. Aynı şekilde fazla ye ve şişmanlık kabızlığa neden olur.
Kronik kabızlık çekenler sebze yemeklerini daha fazla tüketmeli, proteinli gıdaların yanına yeşil salata ve sebze yemeklerini yemelidirler. Vücudun sindirebileceğinden fazla besinin bir defada yenilmesi sindirim asitlerinin yetersizliğine ve besinlerin yeteri kadar parçalanmadan bağırsağa gelmesine neden olur. Bunun sonucu kabızlıktır.
Bunun önüne geçmek için öğünlerde az yemek ve acıkmadan sofraya oturmamak gerekir. Kimyasallar ve ilaçlar bağırsaklardaki bakteri dengesini bozar. Bu bağırsakların düzgün çalışmaması demektir.
Hazır gıdalardan uzak durarak, ilaç kullanılan zamanlarda bağırsakları çalıştıran yiyecekleri de tüketmek gerekir.
Egzersiz ve bol su tüketimi sürekli kabızlık çekenlerin yapması gereken şeylerdendir. Uzun süreli kabızlık basur, anal fissür ve bağırsak kanseri gibi hastalıklara yol açabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor