BAĞIRSAK HASTALIKLARI

Makatta kaşıntı neden olur

Makatta kaşıntı anüs bölgesinde meydana gelen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Makatta kaşıntı neden olur, nasıl kurtulabiliriz makalede bulabilirsiniz. Çatlak ya da hemoroid belirtisi ile birlikte bu bölgenin kaşındığını fark edeceksiniz. Hijyen konusunda dikkatsiz davranmaya devam ettiğiniz sürece bu kaşıntı da devam edecek ve sosyal yaşantınızı da belli oranda etkileyecektir.

Makatta Kaşıntı Nedenleri

·         Tuvalet sonrası gerekli bakımın yapılmaması

·         İç çamaşırların düzenli olarak değiştirilmemesi

·         Kıl kurdu

·         Sağlıksız gıdalar

·         Uzun süre oturmak

gibi birçok neden, anal kaşıntıya sebebiyet verebiliyor. Egzama ya da kıl kurdu da anal kaşıntı için neden olarak gösterilebiliyor. Özellikle tükettiğiniz sağlıksız gıdalar ve et ürünleri de kıl kurdu oluşumunu tetikliyor ve kaşıntıyı arttırabiliyor. Deri sorunları da en önemli nedenlerden bir tanesidir ve bu bölgedeki derinin kurumuş ya da renk olarak daha soluk olması da belirtilerden bazılarıdır. Deri sorunları ile birlikte bölgedeki hassasiyet de artıyor ve bu da bir süre sonra kaşıntıya neden olabiliyor. Kan testi ile birlikte kıl kurdu oluşumu denetleniyor ve tedavi de buna göre uygulanıyor. Genellikle Çinko-oksidlipomadlardan faydalanılıyor ancak her uzmanın kendine göre bir tedavi yöntemi olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Hijyen

Hijyen, hayatımızın her alanında büyük önem taşıyor ancak anüs bölgesinde çok daha fazla önem taşıyor diyebiliriz. Bu bölgenin temiz tutulması her zaman kolay olmuyor ve zaman zaman ne kadar kirli olabileceğine de şahit oluyoruz. Bu bölgenin temizlenmesi önem arz ediyor ve kaşıntının önüne geçilmesi adına düzenli olarak yıkanması ve kuru bir şekilde bırakılması öneriliyor. Metilen mavisi injeksiyonu uygulaması, bu tür kaşıntıların sona erdirilmesi adına en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Sinir uçlarının küntleştirilmesi ile birlikte sorun ortadan kalkıyor ancak ilerleyen zamanlarda tekrarlaması da mümkün çünkü az önce de söylediğimiz gibi anüs bölgesi her daim temiz kalmıyor ve bu kirlilik de rahatsızlığın tekrar etmesine neden olabiliyor.

Anüs bölgesini yıkadıktan sonra kurulamayı unutmayın çünkü ıslak bırakılan bölge bir süre sonra pisliği de üzerinde tutacak ve hemoroid gibi bir sorun ile sizleri karşı karşıya getirecektir. Bunun yanı sıra iç çamaşırlarınızın sık sık değiştirilmesi de çok önemli ve aynı iç çamaşırını 3 gün üst üste giymek gibi bir hataya düşmemeniz söyleniyor. Çamaşırlarınızı sıcak suda kaynatarak yıkamanız, bakterilerin uzaklaşması bakımından çok daha etkili olacaktır.

Tüketilen Gıdalar

Et ve et ürünleri, doğru bir şekilde pişirilmediği takdirde içerisinde barındırdığı zararlı organizmalar için de en güvenilir yaşam alanlarından bir tanesi oluyor ve anal yolla aldığımız tüm gıdalar bu zararlı canlılara da güçlü bir üreme ortamı sunuyor. Kıl kurdu oluşumunun en önemli nedenlerinden bir tanesi kesinlikle et ve et ürünleridir ve çiğ bir şekilde tüketilen bu gıdalar kesinlikle zararlıdır. Yeteri kadar pişirilmeyen etleri tüketmeniz asla ve asla tavsiye edilmiyor.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor