BAĞIRSAK HASTALIKLARI

Crohn hastalığında beslenme nasıl olmalı

Crohn hastalığında beslenme, hastalığın seyrini etkiler. Bu hastalıkta kişi kendinin doktoru olmalı ve hangi gıdaların kendine zarar verdiğini not etmelidir. Herkesin kendine göre bir bünyesi vardır, herkesin alerji duyduğu besinler ve alerji seviyeleri farklı olacaktır. Ancak birkaç husus çok önemlidir:

Crohn hastaları yağ ve şeker tüketimini mümkün olan en az seviyeye çekmelidirler. Hazır gıdalardaki yağ ve şekerler doğal yoldan alınanlara göre daha zararlı olacaktır. Sorbitol türü tatlandırıcı içeren gıdalar hiç tüketilmemelidir.

Tuz ve baharat tüketimi önemli derecede sınırlandırılmalı, ketçap, mayonez, hazır çorba gibi yoğun katkı maddesi bulunan hazır gıdalar hiç tüketilmemelidir.

Süt ve fıstık gibi gıdalar crohn hastaları için uygun değildir. Kızartmalar da fazla tüketilmemelidir.

Crohn hastaları ana öğünleri hafif yapmalı, besin ihtiyaçlarını ara öğünlere yaymalıdır. Mümkün olduğu kadar bağırsakların yoğun çalıştırılmaması gerekir.

Crohn hastalığında ataklar esnasında nasıl beslenmeli

Crohn hastalığının şiddetlendiği durumlarda yemeyi önemli derece azaltarak püre gibi kolay sindirilebilir yiyecekleri tercih edilmelidir. Az beslenme nedeniyle vitamin açığı olursa vitamin takviyesi alınabilir. Süte alerjisi olan hastalar sütten uzak durmalıdır.

Et yenilecekse ızgara veya haşlama şeklinde yenilmelidir.

Crohn hastalığına bağlı ishaller nedeniyle vücuttan normalden fazla su atıldığı unutulmamalı ve bu kaybı telefi için sıvı tüketimine ağırlık verilmelidir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor