MİDE AĞRISI

Mideye iyi gelen bitki çayları

Mide ağrıları başladıktan sonra beslenme alışkanlıklarını radikal bir biçimde değiştirmek gerekmektedir. Çünkü ağrıyı dindirmek için kullanılan ilaçlar kullanıldığı sürece faydalı ve gerekli diyet yapılmazsa tedavi ediciliği çok sınırlı ilaçlardır.

Mide ağrısını körükleyen içecekleri çay, kahve, gazoz ve sitrik asit içeren meyve suları şeklinde saymak mümkündür. Bunların yerine mide dostu, ağrıları dindiren, en azından mideye zarar vermeyen bitki çayları tüketmek gelecekte daha az ağrı çekmek için akıllıca bir çözümdür.

Çay milli içkimiz denilecek kadar fazlaca tükettiğimiz bir içkidir. Tüketim alışkanlık boyutundadır ve günde en az birkaç bardak içeriz. Midede fazla süre kalan çay ve kahve mideye sürekli asit salgılanmasına neden oldukları için gastrit ve ülser hastalarına kabus olacak ağrılara neden olurlar.

Bunun yerine aktarlardan alınan bitkilerle yapılan çayları veya en azından sallama bitki çaylarını içmek gerekir. Portakal suyu gibi asitli meyve suları reflü ve ülseri azdıracak şekildedir. Bu nedenle portakalın suyunu değil de kendisini yemek daha doğru olacaktır.

Alkol ve gazoz ise hiçbir faydası olmayan külliyen zarar diye tabir içeceklerdendir. Bunların yerine aşağıdaki bitki çaylarını tüketmek mide için daha yararlı olacaktır.

Mide ağrısına iyi gelen bitki çayları

Mide ağrısına ne iyi gelir dendiğinde seçenekler arasında bitki çayları da yer alır.

Papatya çayı

papatya

Ballı tarçın çayı

bal-tarcin

Nane çayı

nane-cayi

Kekik çayı

kekik-cayi

Bitki çaylarını değiştire değiştire kullanmak daha yararlıdır. Bir kerede aşırı tüketmek ters etki yaparak reflüye neden olabilir.

Mide ağrısı için İbrahim Saraçoğlu ve Ahmet Maranki gibi bitki uzmanlarının bitkisel kürlerini de uygulayabilirsiniz.

Bu yazıda iyigelen.net sitesi kaynak alınmıştır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
biliyor