MİDE AĞRISI

Sırta vuran mide ağrısına ne iyi gelir ?

Mide ağrıları şiddetlendiği zaman civardaki omurilik sinirleri de etkilenir ve hasta sırt tarafında da ağrı duymaya başlar.

Eğer mide ağrınız sırta vuracak derecede arttıysa ağrıyı dindirmek için ilaç kullanmanın dışında aşağıda sayılan şeyleri de deneyebilirsiniz.

Keten tohumu

Keten tohumu yüksek oranda lif içerdiği için sindirimi hızlandırır. Sindirim sistemini rahatlattığı için kronik kabızlık çekenlere de tavsiye edilir.

Keten tohumu omega 3 açısından zengin bir gıda olduğu için zaman zaman diyetlere eklenmelidir.

Keten tohumu sindirimi hızlandırarak midenin daha çabuk boşalmasını ve rahatlamasını sağlar. Hazımsızlık kaynaklı mide ağrılarına keten tohumu iyi gelir ama ülser ağrıları için yeterli gelmeyebilir.

Mide ağrısı için keten tohumu nasıl tüketilir:

Keten tohumunu akşamdan suya koyun. Yaklaşık 10 saat suda beklesin ve filizlenmeye hazır hale gelsin. Keten tohumu suda bekleyip filizlenme pozisyonuna geçince fitik asidi çıkarır ve ayrıca mineral emilimi artar.

Keten tohumunu 10 saat suda beklettikten sonra sabah kahvaltısında mısır gevreğine karıştırıp yiyebilirsiniz.

Zencefil çayı

Zencefil çayı midesi ile sorun yaşayanların zaman zaman tüketmesi gereken çaylardan birisidir. Zencefil çayı mide bulantısı ve hazımsızlık şikayetlerine iyi gelir.

Sindirim sistemini hızlandırarak midedeki sıvı ve yarı sindirilmiş besinlerin daha kısa sürede bağırsağa geçmesini sağlar. Yani mideye sifon çektirerek mideyi rahatlatır.

Çiğ patates suyu

Reflü, ülser, gaz ve şişkinlik kaynaklı mide ağrıları için çiğ patates suyu içilmesi önerilmektedir.

Mide ağrısını geçirmek için çiğ patates suyu hazırlanışı:

İki tane patatesi doğrayıp karıştırıcıya koyun ve iki bardak su ekleyip iki dakika karıştırın. Sulu patates püresi elde edeceksiniz. Suyunu süzerek içiniz.

Günde iki bardak içiniz.

Süt

Sırta vuran mide ağrısını en çabuk yatıştıran içecek süttür. Süt midenin asitli sıvısının keskinliğini azaltır ve mide ağrılarını azaltır. Fakat süt aynı zamanda gaz yapan bir içecektir. Bu nedenle fazla tüketilmemelidir.

Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu mide ağrısı için bir çay bardağı süt içilmesini tavsiye etmektedir.

İlgili yazı: Mide ağrısına iyi gelen içecekler

Egzersiz

Bazı yoga egzersizleri mide kaslarının esnekliğini ve dayanıklılığını artırarak mide ağrısı şikayetlerini azaltmaktadır. Yoga egzersizleri aynı zamanda doğru nefes almayı sağladıkları için sırta vuran mide ağrısını hafifletmeye yardımcı olmaktadır.

Eğer sırta vuran mide ağrısı reflü kaynaklı ise onun egzersizleri farklıdır.

Daha fazla bilgi için bkz. Mide ağrına iyi gelen egzersizler

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor