GASTRİT

Gastrit ile reflünün farkı nedir

Gastrit ve reflü, çok sayıda insan tarafından karıştırılan ve yanlış bilinen hastalıklardan bir tanesidir. Bu hastalıkların tam olarak neye karşılık geldiğini ve belirtilerinin neler olduğunu hep birlikte inceleyelim istiyoruz. Gastrit, midede meydana gelen iltihap ile birlikte devam eden sancı ve ağrıları da beraberinde getiriyor. Buna halk arasında yanma adı da veriliyor ve büyük bir ağrı ile birlikte gündelik hayatınızı berbat edebiliyor. Alkol ve baharat bu hastalığın en önemli nedenlerinden bir tanesidir ve eğer uzun sürse bu tür gıdalar ile beslenir ve bunu sürekli hale getirirseniz sizler de gastrit tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Reflü ise çok daha farklı ve mide ile yemek borusunun uyumsuzluğu ile meydana gelen bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor. Midenin salgıladığı ve öğütücü olarak görev yapan salgı, yemek borusuna doğru yol alır ve bu da hastalığın başlangıcı olarak bilinir. Tanımı yapıldığında iki hastalığın da aslında birbirine hiç benzemediğini görebiliyoruz ancak halk arasında bu iki hastalık çok belirgin bir şekilde karıştırılıyor ve yanlış biliniyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki ülkemizdeki 5 insandan 1’i ne yazık ki reflü hastası ve bu hastalıkla mücadele etmeye çalışıyor. Beslenme şekliniz çok önemli ve sağlıklı bir yaşam sürmenin yanı sıra tükettiğiniz gıdalara dikkat etmeniz gerekiyor.

reflu
Reflü Tedavisi

Reflünün durumuna ve hastaya olan etkisine bağlı olarak cerrahi tedavi gerçekleştirilebilir ancak durum çok da abartılacak bir boyuta ulaşmadıysa ilaç tedavisi ile birlikte kısa sürede hastalık ortadan kaldırılabilir. İlaç tedavisi kesinlikle uzun soluklu bir tedavi yöntemi değildir ancak cerrahi tedavi yöntemleri her zaman daha güçlü bir şekilde etki eder ve hastayı gerçek anlamda rahatlatır. Uzman doktorunuz ile bu konuda görüşebilir ve daha detaylı bilgi alabilirsiniz ancak gerçekten rahatsızlık yaşıyorsanız ve cerrahi tedavi ile son verebilir ve hastalıkla yeniden karşılaşma ihtimalinizi de en aza indirgeyebilirsiniz. Tedavilerin yüksek oranda başarı sağladığı aşikar ve sizler de dilerseniz harekete geçebilir, bu konuda ilk adımı atabilirsiniz. Kısa süreli bir operasyon ile sağlığınıza kavuşmanız mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
biliyor