MİDE AĞRISI

Sabahları Neden Mide Ağrısı Olur

Sebebini tam olarak kestiremediğimiz mide ağrıları başka rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Sabahları meydana gelen mide ağrısı, önceki gün yapılan ağır egzersiz, veya ağır yemeklerin sebep olduğu hazımsızlık nedeniyle oluşabilir. Veya basit bir gaz probleminden de kaynaklanabilir.

Börek gibi yağlı hamur işi yemekleri fazla kaçırmak ertesi sabah midenize kramp girmesine yol açabilir. Kuru fasulye gibi yemekler geceleri midenizde gaz birikmesi nedeniyle ağrı ile uyanmanıza neden olabilir.

Bazı mide ağrılarının sebebi ise bu kadar basit ve sıradan olmayabilir. Laktoz intoleransı ve çölyak hastalığı gibi nadir görülen hastalıklar da sabahları mide ağrısına sebep olabilirler. Bunların yanında irritabl bağırsak sendromu da sabah mide ağrı yapabilir.

İrritabl bağırsak sendromu sindirimi sağlayan kaslarda zorlanma, iltihap nedeniyle hazımsızlık, mide krampı gibi sindirim sorunlarının oluşmasıdır. Stres ve yetersiz uyku bu rahatsızlığı tetikleyebilir.

Gluten içeren gıdalara (buğday ve ürünleri) alerji duymaya çölyak hastalığı denir. Çölyak hastaları unlu mamulleri sindirmekte zorlanırlar. Bu da midede ağrı ve kramplara yol açabilir.

Laktoz intoleransı yani süt ve sütten yapılmış besinlere alerji varsa da benzer sıkıntılar görülür.

Sabahları kronik olarak ağrı çekiyorsanız teşhis için dahiliye uzmanına görününüz.

 

Related Articles

2 Comments

  1. Pingback: fatih
  2. Benim daha sabahları sürekli mide ağrım oluyordu, bende ki sebeplerde arasın da stres, uyku bozukluğu ve kabızlık olduğunu fark ettim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor