MİDE AĞRISI

Sol kaburga altında ağrı neden olur

Zaman zaman sebebini bilemediğimiz ağrılar yaşarız. Bugün sol kaburga altında ağrı nedenlerinden bahsedeceğim.

Öncelikle ağrının batma ağrısı mı, baskı şeklinde mi, yanma hissi mi, yoksa cızlama şeklinde cereyan eden bir ağrı mı olduğunu iyi belirlemek gerekir. Ayrıca bu ağrı bir günlük bir ağrı mı yoksa uzun süredir tekrarlayan ağrılardan mı onu da tespit etmek gerekir.

Sol kaburga altında ağrı var ama tam olarak yeri neresidir ? Sırt tarafında mı, ön bölgede mi, aşağı tarafta mı, derinlerde mi yoksa yüzeysel bir ağrı mı ?

Doktor muayenesinde bunlar tespit edilmeye çalışılır. Şimdi sol kaburga altında ağrı olmasının olası nedenlerini sıralayacağım.

Reflü veya başka mide hastalıkları

Eğer sol kaburga altında ağrı tekrarlayan bir ağrı ise ve bir mide hastalığınız var ise ağrı bu nedenle oluşmuş olabilir. Bu ağrı mide ilaçlarını aldıkça veya zamanla geçecektir.

Böbrek ağrısı

Eğer ağrı sırt tarafına yakın ise sol böbrekten kaynaklanıyor olabilir. Şiddetli bir ağrıda bu ihtimal kuvvetlenir.

Dalak veya Safra kesesi

Bu organlar göğüs kafesinin alt tarafında yer alır ve bir sorun olduğunda ağrısı yukarı tarafa vurmuş olabilir.

Şişkinlik

İlk başta hiç akla gelmese de sol kaburga altında ağrı hazımsızlık ve şişkinliğe bağlı oluşabilmektedir. Bağırsak hastalıkları, yemekleri iyi sindirememe, gaz yapıcı yiyecekler şişkinliğe neden olur. Hazımsızlığın oluşturduğu baskı mideyi yukarı iter ve bunun sonucunda da vücudumuzun sol tarafında olan mide, göğüs kafesini sıkıştırır. Buna bağlı kaburga altında ağrı olabilmektedir.

Kalp sorunları veya damar tıkanması

Bu ihtimal yok sayılmamalıdır. Baskı şeklinde bir ağrı var ise ve zaman zaman bu tekrarlanıyorsa doktora görünmek gerekir. Kalp göğüs kafesi içerisinde hafifçe soldadır. Kalp sorunları veya kalp damarlarının tıkalı olması bu şekilde işaret veriyor olabilir.

Kas ağrısı

Gece bölgenin açıkta kalması kas ağrılarına sebep olur ve bazen bu ağrılar ciddi derecede şiddetlidir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor