GASTRİT

Kronik Atrofik Gastrit Belirtileri

 Atrofik Gastrit nedir ?

Atrofik gastrit dediğimiz hastalık midenin iç duvarlarında yer alan mukoza zarının bozulmasıdır. Bu bozulmaya H. Pylori enfeksiyonu veya düzenli steroid olmayan ağrıkesiciler (NSAİİ) yol açar. Bu durum başlangıç aşamasında tedavi edilmezse kronik bir hal alır.

Atrofik Gastrit Belirtileri

Atrofik gastrit belirtileri diğer gastrit türlerinin belirtileriyle benzeşir.

Mide Bulantısı
Kronik atrofik gastrit hastaları en çok mide bulantılarından şikayet ederler. Şiddetli vakalarda kusma görülür. Eğer kusmukta kan görülürse veya dışkıda kan varsa bu acil bir durumdur, hemen doktora gidilmelidir. Mide bulantısı ile birlikte hazımsızlık veya iştah kaybı gibi şikayetler görülebilir.

gastrit resmi
Fotoğraf www.drahmetdobrucali.com dan alınmıştır

Karın Ağrısı veya Mide Yanması
Mukoza zarının iltihaplanması ilerleyen dönemde ağrı ve yanmalara yol açacaktır. Ekşi veya yağlı yemeklerin ardından bu ağrılar görülebilir. Genellikle karnın üst bölgesi veya göğüs bölgesinde ağrılar oluşur.

Karın Şişkinliği
Tekrarlayan şişkinliğin sebebi kronik atrofik gastrit olabilir. Hastalar karın bölgesinde olağandışı bir dolgunluk hissederler. Bu rahatsız edici bir durumdur. Genellikle yemeklerden sonra rastlanır. Bazen geğirme veya hıçkırık olur.

Anemi (Kansızlık)
Kan tahlillerinizde anemi yani kansızlığa dair işaretler var ise olası mide kanamaları için dikkatli olmalısınız. Baş dönmesi, tansiyon problemleri, soluk cilt gibi şikayetler var ise bunlar atrofik gastritin işareti olabilir.

Bu konu ile ilgili olarak “Mide ağrısına ne iyi gelir ?” ve “Gastrite ne iyi gelir ?” konulu makalelere göz atabilirsiniz.

Teşekkürler www.drahmetdobrucali.com

Related Articles

3 Comments

  1. günün birinde böyle garip bir hastalığım olacağını hiç tahmin edemezdim. Doktor bana kronik atrofik gastrit olmuşsun sen dedi. Yaşar mıyım dedim. Evet ama dikkat etmelisin yediklerine dedi. Ne yiyeyim dedim. Az az yersen bir şey olmaz dedi

    1. Selam bu hastalık bendede çıktı tedavi oldunuzmu oldunuzsa nerede oldunuz şu an durumunuz nasıl gidiyo?

  2. Pingback: Gastrit Belirtileri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor