MİDE BULANTISI

Mide bulantısına iyi gelen yiyecekler

Günümüzü mahvedebilecek ve bize aşırı derecede ızdırap çektirebilecek mide bulantısını geçirebilmek için tüketebileceğiniz 7 besin ve bu besinlerin özellikleri hakkında güzel bir bilgilendirme yazısı hazırladık. Tabii her zaman ki gibi olan hatırlatmamızı unutmadan yapalım. Eğer mide bulantınız uzun süreli ise ya da sürekli olarak tekrarlanıyorsa çözüm önerilerimizden önce uzman bir dahiliye doktoruna görünmenizi tavsiye etmekteyiz.

Şimdide mide bulantısına iyi gelen yiyecekleri inceleyelim.

zencefil
Her şeyin başı Zencefil
Zencefil, mide bulantılarını gidermekte çok faydalı bir bitki olarak görülmektedir. Şiddetli ya da hafif şiddetli mide bulantısı yaşıyorsanız zencefil çayı demleyerek tüketebilir ya da 1 kaşık şeker ile zencefili birlikte yiyebilirsiniz. Bazı durumlarda zencefilli bira tavsiye edilmesine karşın dinimiz gereği bu öneriyi yok saymanızı önermekteyiz. Eğer etrafınızda sadece zencefilli bira var ise de biranın içinde zencefil aroması değil gerçek zencefil olmasına dikkat etmelisiniz. Doğal zencefil ile zencefil aromalarının mide bulantısı üzerindeki etki oranında büyük oranlar vardır. Her şeyin doğalı tercih edilmelidir.

Geleneksel Tuzlu Bisküvi
Tuzlu bisküviler, krakerler, leblebiler özellikle hamilelik döneminde mide bulantısı yaşayan kişiler için birebir yiyeceklerdir. Ayrıca çoğu zaman araç yolculuğuna çıkacak kişilere de önerilmekte olan bu yiyecekler mide bulantısını kesme özelliğine sahiptirler. Eğer midenizin tuzlu gıdalara karşı bir alerjisi veya herhangi bir başka problemi yok ise mideniz bulandığında bu yiyecekleri tüketerek mide bulantınızın geçmesini sağlayabilirsiniz.

Her derde deva Türk Mucizesi yoğurt
Kemoterapi nedeniyle oluşan mide bulantılarında yoğurt tüketmek oldukça faydalıdır. Çünkü yoğurt bu tür bulantıları oluşturan asit salgılamasını düzene sokma özelliklerine sahiptir. Mide bulantısı yaşadığınızda yoğurt tükettiğiniz takdirde hem mide bulantınızdan kurtulacaksınız hem de kemoterapi uygulamasının vücudunuzda yok ettiği bakterileri geri kazanabileceksiniz.

Mide bulantısına iyi gelen meyvelerden Muz
Muz, mide bulantısını hafifletebilen hatta kesebilen meyveler arasında kendini en çok gösterenlerdendir. Hafif bir yiyecek olan muz, mide bulantısı sırasında tüketildiğinde midenizin sindirim sistemi bir düzene girecek ve rahatlayacaktır. Buna bağlı olarak mide bulantınız hafifleyecek hatta kesilecektir.

Hoş koku, hoş etki Nane
Zencefil bitkisi gibi nanede mide bulantılarında çok etkili ve pratik çözümler arasında yerini almıştır. Özellikle nane çayı içmek ve naneli şeker tüketmek mide bulantılarını kesmekte çok etkili bir yöntemdir. Ayrıca her yerde nane bulabileceğimiz için mide bulantımızı kesmekte olan basit çözümler arasında yerini almaktadır.

Yaz mevsiminin vazgeçilmezi Karpuz
Yaz aylarında susuzluğumuzu gidermek için tükettiğimiz karpuzun en büyük etkilerinden birisinin de mide bulantısına iyi geldiğini biliyor muydunuz? Eğer bilmiyorsanız tam olarak şu anda öğrenmiş bulunmaktasınız. İstifra (kusma) sonrası vücudunuz susuz ve bitkin düşer. Midenizin bu gibi durumlar sonrasında gerekli sıvıya ve kolay hazmedebileceği bir besine ihtiyacı vardır. Karpuz ise midenin her iki isteğini de karşılayabilen sayılı besinler arasında yerini almış durumdadır.

Mide bulantısına Pirinç Lapası tedavisi
Her ne kadar iştah açıcı görünmese de şiddetli mide bulantısı yaşandığında tüketilen pirinç lapaları bulantıları kesmek için oldukça etkili olabilmektedir. Öncelikle diğer tercihleri deneyeceğinizi düşünerek pirinç lapası tercihini sona ekledik.

Related Articles

3 Comments

  1. Midem çok bulanıyordu bu günlerde burada yazan yiyecekleri tüketeceğim kesinlikle iyi geleceğini düşünüyorum teşşekürler.

  2. Migde bulantısına gerçekten işe yarayan bilgiler mevcut bu site sayesinde migde bulantımı geçirecek bilgilere sahip oldum

  3. Benim midem bulandığında yoğurt yerim aşırı derecede bulanıyorsada istifra etmek zorunda kalıyorum. Bilgiler için teşekkürler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor