MİDE ÜŞÜTMESİ

Gastroenterit Nedir ?

İshal veya kusma sonrasında doktorunuz size gastroenterit teşhisi koyduğunda “gastroenterit nedir” diye araştırma yapmanız normaldir. Karşılaşacağınız  sonuç bildiğimiz mide üşütmesidir.

Aslında gastroenterit hastalığını mide üşütmesi olarak tanımlamak ne kadar doğrudur, bu tartışılır. Çünkü hastalığa midenin üşümesi değil bağırsakta enfeksiyon oluşması neden olur. Mide üşütmesi denmesinin nedeni genellikle soğuğa maruz kaldıktan sonra veya buzdolabından bir şeyler yedikten sonra bu hastalığın ortaya çıkmasıdır.

Bağışıklık sistemi oldukça zayıflayan kişi bir de üşütürse virüs ve bakterilerle baş etmek zorlaşır ve gastroenterit dediğimiz hastalık oluşur ?

Gastroenterit oluşumunda önemli olan birkaç faktör vardır. Bunlardan birisi maruz kalınan virüs veya bakterinin tehlikelilik derecesidir. İnsanların cani ruhlu olanları, psikopatları olduğu gibi bakteri veya virüslerinde baş etmesi zor olanları, tahrip ve üreme güzü yüksek olanları vardır. Gıda zehirlenmesine yol açan salmonella ve e-coli bakterileri bu cinstendir.

Eğer zayıf bünyeli veya beslenmesine pek dikkat etmeyen biriyseniz gastroenterite daha kolay yakalanırsınız. Çünkü bu hastalık bağışıklık sisteminizin zayıflamasıyla doğru orantılıdır.

Gastroenterit ishal ve kusmaya neden olacağı için vücudun aşırı susuz kalması olarak tabir edilen dehidrasyon vakasının yaşanması olasıdır. Bundan kaçınmak için yeterli sıvı alımına dikkat etmek gerekir. Meyve suyu olabilir veya aktardan alacağınız şifalı bitkilerle kendinize çay demleyebilirsiniz. Normal çay ise vücuttan su çıkışını hızlandıracağı için tercih edilmemelidir. Doktorun vereceği ilaçları kullanmak ve evde dinlenmek gastroenterit tedavisinde önem taşır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
biliyor